Soutok Sázavy a Želivky v Souticích


Soutok Želivky a Sázavy patří k nejromantičtějším soutokům v Čechách. Podívejte se na splynutí dvou řek ze skály, vyčnívající přímo nad vodou!
Soutok Želivky a Sázavy u Soutic

Soutok Sázavy a Želivky v Souticích

Soutok Želivky a Sázavy patří k nejromantičtějším soutokům v Čechách. Podívejte se na splynutí dvou řek ze skály, vyčnívající přímo nad vodou! Soutok najdete nedaleko Soutic v nadmořské výšce 318,1 metrů, zhruba 3 kilometry západně od Zruče nad Sázavou.

Kalná, kromě zimních období, po většinu roku hnědožlutě zbarvená Sázava, která většinou působí mohutnějším dojmem, přitéká od východu od Zruče nad Sázavou. Průzračná Želivka přitéká od jihu od Soutic, které se nacházejí zhruba 1,5 km nad jejím ústím. Její proud nebývá výrazný, což je způsobeno odběry vody pro vodárenské účely. Nad soutokem se vypíná asi 10 metrů vysoká skála, která poskytuje na místo dobrý výhled. Je porostlá především břízami, borovicemi a duby. Od soutoku Sázava proudí na severozápad ke Kácovu.

Slavné filmové místo

Místo si vzhledem k jeho romantickému rázu ho vybral režisér Neil Burger pro scénu, v níž hrdina (Edward Norton) z filmu Iluzionista najde ve vodě svou ztracenou lásku Sofii (Jessicu Bielovou).

 

Soutok je dobře přístupný od Soutic, od kterých sem vede úzká asfaltová silnička a na ni zhruba ve vzdálenosti 150 metrů od soutoku navazující pěšina.
Nebo k němu můžete doplout na kánoii po řece Sázavě.

Praktické informace

Otevírací doba

Místo je přístupné kdykoli, celoročně.

Cena vstupného

Místo je zdarma volně přístupné.

Délka prohlídky

1 hod.

Další praktické informace

Místo je poměrně dobře přístupné od Soutic, od kterých sem vede úzká asfaltová silnička a na ni zhruba ve vzdálenosti 150 metrů od soutoku navazující pěšina.

Více informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Soutok_S%C3%A1zavy_a_%C5%BDelivky

Kontakty

Soutok Želivky a Sázavy u Soutic
Soutice, Soutice 257 71
web: www.soutice.cz
GPS: 49.7405967N, 15.0578711E

Související informace: