Seznamte se: Světoví dvojníci zručských věží

Rumunská, anglická i německá podoba – kde stojí „dvojníci“ zručských věží?

V zámeckém parku ve Zruči nad Sázavou se hrdě tyčí připomínka středověké éry dnešního zámku – Kolowratská věž. Jako obranný prvek, tehdy ještě hradu, byla postavena společně s druhou hradební linií za vlády Kolowratů (1334–1553).
Přestavby gotického hradu na renesanční zámek za Kaleniců z Kalenic (1553–1623), rozsáhlé opravy za Jana Skrejšovského (1872–1878) ani pseudogotická proměna zámku za Schebků (1892–1894) podobu Kolowratské věže nepoznamenaly. Až ve druhé polovině 20. století se její část zřítila, konkrétně točité schody.  V roce 2015 byla věž opravena a zpřístupněna. Z původní obranné věže se tak stala věž vyhlídková.
Kolowratská věž je vysoká dvacet metrů, má průměr jedenáct metrů. Vnější zeď má sílu dva metry, vnitřní jeden metr a třicet centimetrů. Po vnějším obvodu je patnáct střílen, vždy pět v každém patře.
Kolowratská věž ve Zruči nad Sázavou se nápadně svým tvarem podobá kulatým věžím okouzlujícího anglického hradu Bodiam Castle, který se nachází v hrabství East Sussex nedaleko obce Robertsbridge. Mohutný hrad pocházející ze 14. století hrdě stojí uprostřed klidné hladiny vodního příkopu, který v minulosti hrál důležitou obrannou funkci. Ještě bližšího „dvojníka“ má zručská Kolowratská věž v Německu. Mohutná zřícenina hradu Olbrück v regionu Porýní-Falc vyniká svou „zubatou věží“, stejně jako zručská věž. Německá věž byla postavena v polovině 14. století a měří 34 metrů.

Pseudogotickému zručskému zámku dává romantickou podobu hlavně jeho věž, opatřená hodinami. Nebylo tomu tak vždycky. První dochovaná písemná zmínka o Zruči nad Sázavou pochází z roku 1328, je však zcela jisté, že nejstarší osídlení je mnohem starší. Možná již templářští rytíři vybudovali na skále nad řekou Sázavou hrad střežící důležitou obchodní stezku. Původní dřevěnou tvrz časem nahradila kamenná stavba, která se později přeměnila z hradu na zámek.
Do jeho historie se zapsalo několik významných rodů – mocní a výbojní Kolowratové, Kalenicové, jejichž rodový erb tvoří, městský znak, Löwenthalové, kteří zřídili první zámecký park, a především Schebkové, kteří provedli přestavbu zručského zámku do dnešní podoby – architektonický klenot pozdního romantismu.
V roce 1948 byl zámek zkonfiskován a po roce 1989 vrácen potomkům posledního majitele, od roku 2003 je ve vlastnictví města. V letech 2006–2010 byl za pomoci evropských fondů nákladně rekonstruován a zpřístupněn veřejnosti. Dnes si v něm můžete prohlédnout dva prohlídkové okruhy, muzeum Od verpánku k Baťovi, Zámeckou galerii, Svět kostiček a panenek nebo vystoupat do věže a shlédnout do podhradí, kterým se klikatí řeka Sázava.
I tato zámecká věž má ve světe svého „dvojníka“. Věž s hodinami je dominantou města Sighisoara. Toto rumunské město bylo založeno transylvánskými Sasy ve 12. století a je zapsáno jako památka světového dědictví UNESCO. Turisté ho vyhledávají hlavně pro jeho zachovalé středověké kamenné ulice, opevněné kostely a kryté schodiště Scara Şcolarilor. Mimochodem, Sighisoara je také rodištěm Vlada Napichovače, který byl předlohou hraběte Drákuly z díla Brama Stokera.

Praktické informace

Otevírací doba

Duben: víkendy a svátky 9–11:30, 12:30–17:00
Květen až září: každý den 9–11:30 a 12:30–17:00
Říjen: víkendy a svátky 9–11:30 a 12:30–17:00
V období listopad–březen jsou expozice uzavřeny
Zámecký park je přístupný celoročně

Cena vstupného

Dle jednotlivých expozic

Délka prohlídky

1 hod.

Mapa

Další praktické informace

Parkování je možné zdarma v blízkosti zámeckého areálu.
Kolowratská věž je součástí zámeckého areálu ve Zruči nad Sázavou. Více na www.zamek-zruc.cz

  Související místa

  Jídlo

  Kde se ve Zruči nad Sázavou najíst? Tipy hledejte zde.

  Ubytování

  Ubytování ve Zruči nad Sázavou najdete zde.

  Kontakty

  Zámek Zruč nad Sázavou
  Zámek 1, Zruč nad Sázavou 285 22
  tel: 327 531 329
  e-mail:  infocentrum@mesto-zruc.cz
  web: www.zamek-zruc.cz
  GPS: 49.7447189N, 15.1006678E