Seznamte se s novými chlupáči v paraZOO

Norek americký, nutrie říční a mýval severní – tito na první pohled roztomilí chlupáči jsou ve skutečnosti hrozbou pro českou přírodu. Ze svých domovin se na naše území dostali za přispění člověka a vzhledem k tomu, že nemají přirozeného nepřítele, se rychle množí a vytlačují původní druhy zvířat. I na tuto skutečnost má upozornit nová expozice invazivních a nepůvodních druhů zvířat, kterou letos ve svém areálu ve Vlašimi otevřela paraZOO.

„V případě obyvatel nové expozice jde o zvířata, která byla odchycena na různých místech regionu – norek u Vodního domu u Hulic, mýval v soukromé zahradě u Vlašimi a nutrie byla přijata jako osiřelé mládě. Zvířata byla převezena do Záchranné stanice pro živočichy Českého svazu ochránců přírody Vlašim, a protože je nelze vypustit zpět do volné přírody, byla umístěna do paraZOO, kde jsou chováni zástupci volně žijících zvířat v ČR, kteří nemohou být pro trvalé následky zranění nebo z jiných důvodů vypuštěni zpět do volné přírody,“ říká ošetřovatel Martin Hůlka.

Martin se kromě nutrie, norka a mývala v paraZOO stará o čtyři desítky zvířat. Třeba o lišku Elišku, která se do stanice dostala jako mládě s vážně zraněnou přední tlapkou, pravděpodobně následkem chycení do pytlácké pasti. Nebo o osiřelé sourozence, hravé vydry Fouska a Kapku. Můžete si tu poslechnout mluvícího krkavce Boba, který zřejmě ulétl svým původním majitelům.
Hlavně děti potěší v paraZOO hned několik zajímavých herních prvků, jak jinak než s tematikou zvířat. Zabaví dřevěný prolézací had, pískoviště se zvířecími stopami i různé druhy spojovaček a motanic.

Vaší návštěvou podpoříte péči o chovaná zvířata v paraZOO a zraněná zvířata, o které je pečováno v Záchranné stanici ČSOP Vlašim v nedalekých Pavlovicích.

Praktické informace

Otevírací doba

duben–červen, září: Út–Ne: 9–17 h
červenec a srpen: Po–Ne: 9–17 h
březen, říjen a listopad: Út–Ne: 9–16 h

Cena vstupného

dospělí: 50 Kč, děti: 25 Kč, do 3 let zdarma, rodinné: 110 Kč

Délka prohlídky

1 h

Mapa

Další praktické informace

Parkování
Zaparkovat můžete v Pláteníkově ulici poblíž paraZOO.

Vstupenky
Vstupenky, ale i suvenýry, dobroty a regionální produkty koupíte v Eko-obchodě ČSOP Vlašim v paraZOO.

Pro hendikepované
V blízkosti paraZOO se nachází vyhrazené parkovací stání.
V přízemí je k dispozici částečně přístupná toaleta.
Ekoobchod, kde se kupují vstupenky, je bezbariérový.
paraZOO je bezbariérová, cesty jsou zpevněné.

 

 

Video

video

  Související místa

  Jídlo

  Ubytování

  Kontakty

  paraZOO Vlašim
  Český svaz ochránců přírody Vlašim
  Pláteníkova 264
  Vlašim 258 01
  t: 317 845 16
  e: paraZOO@csop.cz
  web: www.parazoo.cz
  GPS: 49.7070197N, 14.8968539E