Sestavte si klášter! Zvládnete to rychleji než ostatní?

Máte rádi výzvy? Pak si zkuste v klášteře sv. Františka z Assisi ve Voticích složit velký model klášterního areálu. Pomůže vám půdorys, předkreslený na dřevěné desce a možnost při skládání vyběhnout třeba na rajský dvůr a prohlédnout si celou stavbu. Pak už je jen na vás, za jak dlouho 150 dřevěných kostek poskládáte.

 

 

„Dřevěný model o rozměrech metr na metr je volnou kopií našeho kláštera. Barevný kabát mu daly děti z votické Základní umělecké školy,“ přiblížila zpestření, které votický klášter nabízí hlavně pro děti kastelánka Jitka Volfová. Složit si všechny čtyři klášterní křídla včetně kostela sv. Františka mohou i dospělí, jednotlivci, rodiny i skupiny. Schválně, za jak dlouho se vám to podaří. Budete rychlejší než ostatní?
Až model kláštera postavíte, můžete si prohlédnout jeho expozice. Dozvíte se o životě františkánů a o historii kláštera, prohlédnout si můžete něžnou výstavu historických kočárků a panenek, ale i Vlastivědné muzeum Voticka s geologickou expozicí. Překvapivé informace se dozvíte v expozici o násilné kolektivizaci zemědělství v 50. letech 20. století, obdivovat můžete galerii děl akademického malíře Vladislava Kasky a Galerie sv. Františka se sakrálním uměním. Klid a ticho hledejte v klášterní „domácí“ kapli s mariánskými freskami a na rajském dvoře s vodním prvkem a slunečními hodinami.

 

Klášter sv. Františka z Assisi ve Voticích

Zrekonstruovaný klášter svatého Františka z Assisi, jehož historie sahá do první poloviny 17. století nabízí hned několik expozic.
Při prohlídce vás průvodkyně seznámí s historií kláštera a životem františkánů, navštívíte domácí kapli zdobenou mariánskými freskami, bývalou knihovou, klášterní jídelnu s jedinečnou štukovou výzdobou a rajský dvůr se slunečními hodinami.

Prohlédnout si můžete stálouexpozici historických kočárků a panenek ze sbírky Anny Čermákové z Benešova. Uvidíte zde kočárky od roku 1900 a na 200 panenek včetně tzv. reborn panenek připomínající živá miminka. Máte možnost navštívit nově otevřené Vlastivědné muzeum Voticka, kde prozkoumáte geologii regionu, kroniky, období 2. světové války, exponáty z prvorepublikové éry, nebo řemeslné a zemědělské nástroje převážně z 19. století. Vystaveny jsou také čtvero starých hodinových strojů z věží místních kostelů. Osudy soukromých zemědělců za kolektivizace přibližuje stálá expozice Ve jménu šťastných zítřků. Seznání vás s tím, jak Státní bezpečnost v 50. letech minulého století v prostorách kláštera vyslýchala sedláky z okolí. Součástí výstavy je i jedna z bývalých výslechových místností, která byla upravena do autentické podoby s mřížemi na oknech a dalším vybavením vyšetřovatelů.

Chodby kláštera slouží k stálým i sezónním výstavám – prohlédnete si například výstavu obrazů Vladislava Kasky.

Praktické informace

Otevírací doba

Říjen–duben: Po–Pá: 10–12, 13–16 h
Květen–září: Út–Ne, svátky: 10–12, 13–17 h
Mimo uvedený čas po dohodě na: 775 683 394

Poslední prohlídka hodinu před zavírací dobou.

Pro větší skupiny je nutná rezervace.

Cena vstupného

Dospělí: 60 Kč, děti a senioři: 40 Kč, rodinné: 130 Kč

Délka prohlídky

cca 45 min.

Mapa

Další praktické informace

Pokud do Votic přijedete autobusem, věž kostela sv. Václava nemůžete minout, kostel stojí v podstatě naproti autobusovému nádraží.
Od vlakového nádraží je kostel sv. Václava vzdálený 2,1 km. Z nádraží se vydejte po chodníku ve směru do města a dále Husovou ulicí  na Komenského náměstí.
Od infocentra na Komenského náměstí se vydejte do Táborské ulice. Kostel svatého Václava najdete na mírném návrší.

Video

video

  Související místa

  Jídlo

  Ubytování

  Kontakty

  Klášter sv. Františka z Assisi
  Klášter 1, Votice 259 01
  tel.: 317 812 505
  e-mail: klaster@votice.czinfocentrum@votice.cz
  web: www.mkcvotice.cz
  GPS: 49.6369064N, 14.6407019E