Věž Václavka


135 schodů vede do lucerny věže kostela sv. Václava ve Voticích. Užijte si výhled na město z 22 metrů nad zemí!
Kostelní věž Václavka ve Voticích

Věž Václavka

Až ke zvonům věže kostela sv. Václava vás dovede 135 schodů čítající dřevěné schodiště. V roce 2012 bylo zásluhou votického patriota Luboše Mudry zpřístupněno patro s ciferníkovými hodinami a vyhlídkou z 22 metrů. Z bývalé oratoře byl vytvořeno malé turistické infocentrum, kde získáte nejen propagační materiály, ale také suvenýry. Dnes se návštěvníci dostanou až do kopule věže – lucerny.

Kromě výhledu z výšky pětatřiceti metrů nabízí Václavka výstavu děl žáků místní Základní umělecké školy nebo výstavu děl akademického malíře Vladislava Kasky.

Praktické informace

Otevírací doba

květen a červen, září: So–Ne 12–17 h
červenec a srpen: Út–So 10–12, 12:30–17 h, Ne: 12:30–17 h
říjen – duben: po domluvě na tel.: 777 770 693

Cena vstupného

Jednotné vstupné: 50 Kč

Délka prohlídky

Výstup na rozhlednu, návštěva infopointu, prohlídka výstav a zvonů trvá zhruba 30 minut.

Další praktické informace

Doprava
Pokud do Votic přijedete autobusem, věž kostela sv. Václava nemůžete minout, kostel stojí v podstatě naproti autobusovému nádraží.
Od vlakového nádraží je kostel sv. Václava vzdálený 2,1 km. Z nádraží se vydejte po chodníku ve směru do města a dále Husovou ulicí  na Komenského náměstí.
Od infocentra na Komenského náměstí se vydejte do Táborské ulice. Kostel svatého Václava najdete na mírném návrší.

Více informací

Kostel svatého Václava je nejstarší památkou ve Voticích. První písemný záznam pochází z roku 1352. Podle průzkumů je ale kostel starší, zdivo bylo postaveno kolem roku 1200. Z původně gotického kostela zůstala po požáru v roce 1731 gotická křtitelnice a dva náhrobní kameny z 16. století. Dnešní podoba kostela je barokní. Kaple svatého Jana Nepomuckého byla přistavěna až v roce 1755.

Kostelní věž bývala původně nižší. Od požáru v roce 1731 až do roku 1822 byla kryta prozatímní prkennou střechou. Roku 1894 byla věž zvýšena o jedno patro a opatřena novou střechou. Od tohoto roku také hodiny na farní věži odměřovaly městu čas. Hlas zvonů přerušila jen válečná vřava. Zvon sv. Václav byl pro válečné účely zabaven v roce 1916, o dva roky později stihl stejný osud zvon sv. Vojtěch. Tři nové zvony, zakoupené v roce 1929 nezvonily votickým dlouho. Za druhé světové války byly rovněž zabaveny. Obě války přečkal jen zvon sv. Barbora. Dnes zvoní společně se zvonem sv. Vojtěch, který byl zakoupený a vysvěcený v roce 1952.

Pokud zrovna neprobíhá bohoslužba, můžete si interiér kostela sv. Václava prohlédnout díky instalované mříži.

Kontakty

Vyhlídková věž Václavka – kostel sv. Václava
Kaplířovo nám. 62, Votice 259 01
tel.: 777 770 693
web: www.votice-ubytovani.cz/rozhledny/

Související informace: