Romantické zámecké parky


Třiapadesát kilometrů dlouhá cyklotrasa vás provede po nejzajímavějších zámeckých parcích , které většinou vznikly v romantickém období druhé poloviny 18. století.
Muzeum Podblanicka na zámku ve Vlašimi

Romantické zámecké parky

Tematická cyklotrasa provází po nejzajímavějších zámeckých parcích v regionu, které většinou vznikly v romantickém období druhé poloviny 18. století.
Ideální začátek i konec trasy může být ve vlašimském zámku a parku, kde je v informačním centru možné uschovat kola a prohlédnout si romantické stavby i zámek.

Praktické informace

Délka trasy

53 km

Náročnost trasy

Trasa vede po silnici.
Kolo: treking, silniční

 

Další praktické informace

Trasa vede po komunikacích II. a III. třídy, dbejte proto na bezpečnost.

Více informací

Vlašim

Zámek a dendrologicky velmi pestrý park s romantickými stavbami. Pro občerstvení slouží Restaurace U Blanických rytířů, Restaurace Domašínská brána a občerstvení a cukrárna Znosimská brána.
Zajímavá místa: Čínský pavilon, starý hrad s expozicí o historii parku, Vlašimská brána s Podblanickou galerií, pískovcové sochy u Znosimské brány, informační centrum, Muzeum Podblanicka, naučná stezka parkem.

Z Vlašimi jedete směrem na západ přes Postupice až do Jemniště.

Jemniště

Barokní zámek je obklopen původní francouzskou zahradou, která byla částečně přetvořena a rozšířena o přírodně krajinářský park. Neodmyslitelnou součástí parku je zvěřinec, ptačí voliéry i příjemná kavárna s občerstvením.

Dále pokračujete na jihozápad přes Pozov, Popovice a Jankov do Ratměřic.

Ratměřice

Zámek je obklopen otevřeným zámeckým parkem, jehož největší zajímavostí jsou dva vzrostlé sekvojovce obrovské s pětimetrovým obvodem kmene. Součástí zámeckého areálu je i půvabný, původně románský kostelík sv. Havla. Na návsi můžete využít také ratměřickou naučnou stezku.

Přejedete do nedalekých Odlochovic.

Odlochovice

Zámecký park s barokní kaplí sv. Jana Nepomuckého. V parku je zajímavá výzdoba kašny, znázorňující alegorie ročních období, či umělá jeskyně. V zámku můžete navštívit Zámeckou kavárnu, případně využít i ubytovacích služeb.

Při přejezdu na Ratměřice projedete největším lipovým stromořadím na Podblanicku, čítajícím přes 300 stromů s obvodem až 3,5 metru.
Z Odlochovic pokračujete na severovýchod krátce po červené turistické značce do Zvěstova, poté přes Louňovice pod Blaníkem a Kondrac zpět do Vlašimi.

Kontakty

Podblanické infocentrum Vlašim
Zámek 4, Vlašim 258 01
tel: 317 847 207
e-mail: info@vlasimskypark.cz
web: www.vlasimskypark.cz

otevírací doba:
Po–Pá: 8:30–12, 12:30–16:30, So a Ne: 9–16 h

Související informace: