Příroda, památky a trasa téměř bez aut: Obnovené Vlašimské aleje uspokojí i náročné cyklisty

V loňském roce obnovily Český Svaz ochránců přírody Vlašim a město Vlašim oblíbenou cyklotrasu Vlašimské aleje. Vydali jsme se na dvaatřicetikilometrový okruh, který ukazuje to nejzajímavější kolem Vlašimi – dvě nejznámější poutní místa Podblanicka, bývalé panské dvory a malebná údolí s kaskádami rybníků.

 

Auto zaparkujeme na placeném parkovišti na Žižkově náměstí. Odtud nás cyklotrasa s číslem 8175 vede severovýchodně kolem řeky Blanice přes městský les Březina, který býval v první polovině 20. století oblíbeným cílem nedělních vycházek Vlašimáků. Ve třicátých letech zde byla dokonce otevřena restaurace Bárnetka. Dnes se zde však neobčerstvíme, chata je v soukromém vlastnictví, a tak pokračujeme trochu náročnějším úsekem podél Blanice kolem skautské základny Měsíční údolí na Hrádek.

Kostel sv. Matouše je známý polychromovanou dřevěnou sochou Marie s Ježíškem ze 14. století. Tradice mariánských poutí na Hrádku byla založena v 16. století a trvá dodnes. Pod kostelem si prohlédneme mariánskou studánku s léčivou vodou a po málo frekventované silnici se vydáme přes Ctiboř k vrchu Kalamajka nad Domašínem. Kalamajka patří mezi tři vlašimské pětistovky, které jsou vidět z města a stojí okolo něj jako stráže (Kalamajka, Kostelík a Jinošov).

Mezi poli ve směru na Znosim si všimneme náspu lokální železnice. Vlaky po něm jezdí od roku 1895. Přes Znosim sjedeme k Polánce, kde krátce na přelomu 17. a 18. století vlašimská vrchnost zkoušela v nově založené huti vyrábět železo. Nedaleký bývalý poplužní dvůr Ovčíny založila také vrchnost, v dobách své největší slávy tu bylo pro vlnu chováno až čtyři a půl tisíce ovcí.
Silnici v Dubu vystřídá polní cesta, která nás dovede do zalesněného Vorlinského údolí a dále do Jinošovského údolí s rybníky poetických jmen Utopenec, Jírovec, Kačák, Vápenský nebo Galilejský. Mezi Kačákem a Vápenským rybníkem odbočujeme doprava, abychom si prohlédli bývalé vápencové lomy.

Trasa podél potoka Orliny nás dovede k bývalému panskému dvoru Skalkov, o němž se písemné prameny poprvé zmiňují v 16. století. Za svůj romantický vzhled vděčí Skalkov stavebním úpravám v 19. století. Na podzim se zde rozhodně vyplatí slézt z kola a ochutnat ovoce rozličných tradičních odrůd.

Dalším zastavením cyklovýletu bude Loreta. Na Spáleném vrchu stojí tato významná církevní památka už tři století. Má připomínat chýši, ve které v Nazaretu žila Panna Marie. Snad nejúchvatnější je Loreta v době kvetení sedmiřadé lipové aleje. Omamná vůně je po celém kopci doprovázená hučením včel v korunách vzrostlých stromů.

Za potokem Bolinka nám infopanel cyklotrasy připomene zálibu někdejších vlašimských pánů v lovu. Na místě areálu firmy Sellier & Bellot byla v 19. století panská obora. Chov dančí, srnčí a bažantí zvěře ukončila větrná smršť, která v roce 1929 oboru poničila. Na tradici panské obory zbrojařská společnost navázala – dnes jsou zde chováni daňci a jeleni.
Do města se vrátíme ulicí Československé armády.

 

 

Praktické informace

Otevírací doba

Trasu Vlašimské aleje lze projet kdykoli.

Cena vstupného

Trasa je zdarma.

Délka prohlídky

cca 2 h

Mapa

Další praktické informace

První úsek cyklotrasy Vlašimské aleje mezi Vlašimí a Hrádkem patří k náročnějším. Lesní cesty lze nahradit cestou po silniční cyklotrase č. 101 přes Ctiboř.

Celá cyklotrasa Vlašimské aleje má číslo 8175.

Na žlutých dopravních značkách je trasa vedena jako „Vlašim (okruh)“.

  Související místa

  Jídlo

  Občerstvit se po trase je možné pouze ve Vlašimi.

  Ubytovat po trase je možné pouze ve Vlašimi.

  Kontakty

  Podblanické infocentrum Vlašim
  Zámek 4, Vlašim 258 01
  tel: 317 847 207
  e-mail: info@vlasimskypark.cz
  web: www.vlasimskypark.cz
  otevírací doba:
  1.5. –15.9.: Po–Pá: 8:30–12, 12:30–16:30, So a Ne: 9–16 h
  16.9. –30.4.: Po–Pá: 8:30–12, 12:30–16:30