Příběh řeky Sázavy ve Zruči nad Sázavou


V této interaktivní expozici se hravým způsobem dozvíte, jak se celá staletí cítí řeka Sázava. Seznámíte se se zaniklými řemesly na vodě, každá z postav vám o sobě poví krátký příběh.

Příběh řeky Sázavy ve Zruči nad Sázavou

Expozici Příběh řeky Sázavy najdete ve Zručském dvoře.  Vstupní část expozice vás seznámí s řekou, jako takovou. Unikátní „geoobraz“ zachycuje zápis v sedimentech, které vytvořila sama řeka. Zajímavě řešené herní prvky přiblíží dětem i dospělých základní informace o řece a její přírodě. Vstupem do další části začíná cesta minulostí řeky spjatou s příběhy lidí, které ilustrují nejrůznější funkce řeky od zdroje potravy, dopravní cestu až po rekreaci nebo vypouštění odpadu. Díky sluchátkům a audionahrávkám si poslechnete jejich vzkazy z minulosti. Promluví k vám neolitický kameník, svatý Prokop, pivovarský sládek, rybář i prostá pradlena.  Postavy v životní velikosti i jejich prostředí jsou dílem výtvarníka Marka Zákosteleckého. Díky jeho vtipným kresbám působí expozice zábavně a odlehčeně zejména pro svou hlavní cílovou skupinu – děti od 12 let. Na závěr prohlídky vám průvodkyně pustí film kreslený opět Markem Zákosteleckým, ve kterém si celý Příběh řeky Sázavy zopakujete.

Praktické informace

Otevírací doba

Duben a říjen, svátky: So a Ne 9–11:30, 12:30–17 h
Květen – září: denně: 9–11:30, 12:30–17 h
Mimo sezónu po domluvě na tel.: 327 531 329

Cena vstupného

Dospělí: 70 Kč, děti a senioři: 50 Kč

Délka prohlídky

45 min.

Další praktické informace

Muzeum se nachází v areálu Zručského dvora, ve kterém je umístěno parkoviště. Zaparkovat můžete také před zámkem a projít zámeckým areálem. Při vstupní bráně zámku se nachází informační centrum, v němž zakoupíte vstupenky do expozic, nacházejících se na zámku a ve Zručském dvoře.

Pokud přijedete po Sázavě, zakotvěte v kempu V Rákosí. Odtud je to k zámku 2,5 km. Přijet můžete do Zruče vlakem. Vlaková zastávka je od muzea vzdálená 1,6 km.

Více informací

 

 

Kontakty

Příběh řeky Sázavy
Zámek 1, Zruč nad Sázavou 285 22
tel.: 327 531 329
e-mail: infocentrum@mesto-zruc.cz
web: www.zamek-zruc.cz
GPS: 49.7447117N, 15.0993742E

Související informace: