Příběh řeky Sázavy Zruč nad Sázavou


V této interaktivní expozici se hravým způsobem dozvíte, jak se celá staletí cítí řeka Sázava.
Příběh řeky Sázavy ve Zruči nad Sázavou

Příběh řeky Sázavy Zruč nad Sázavou

Expozici Příběh řeky Sázavy najdete ve bývalém špýcharu poblíž zručského zámku.  Vstupní část expozice vás seznámí s řekou, jako takovou. Unikátní „geoobraz“ zachycuje zápis v sedimentech, které vytvořila sama řeka. Zajímavě řešené herní prvky přiblíží dětem i dospělých základní informace o řece a její přírodě.

Vstupem do další části začíná cesta minulostí řeky spjatou s příběhy lidí, které ilustrují nejrůznější funkce řeky od zdroje potravy, dopravní cestu až po rekreaci nebo vypouštění odpadu. Díky sluchátkům a audionahrávkám si poslechnete jejich vzkazy z minulosti. Promluví k vám neolitický kameník, svatý Prokop, pivovarský sládek, rybář i prostá pradlena.  Postavy v životní velikosti i jejich prostředí jsou dílem výtvarníka Marka Zákosteleckého. Díky jeho vtipným kresbám působí expozice zábavně a odlehčeně zejména pro svou hlavní cílovou skupinu – děti od 12 let. Na závěr prohlídky vám průvodkyně pustí film kreslený Markem Zákosteleckým, ve kterém si celý Příběh řeky Sázavy zopakujete.

Praktické informace

Otevírací doba

Duben a říjen, svátky: So a Ne 9–11:30, 12:30–17 h
Květen–září: denně: 9–11:30, 12:30–17 h
Mimo sezónu po domluvě na tel.: 327 531 329

Cena vstupného

Dospělí: 70 Kč, děti a senioři: 50 Kč

Délka prohlídky

45 min.

Další praktické informace

Muzeum se nachází v areálu Zručského dvora, ve kterém je umístěno parkoviště. Zaparkovat můžete také před zámkem a projít zámeckým areálem. Při vstupní bráně zámku se nachází informační centrum, v němž zakoupíte vstupenky do expozic, nacházejících se na zámku a ve Zručském dvoře.

Pokud přijedete po Sázavě, zakotvěte v kempu V Rákosí. Odtud je to k zámku 2,5 km. Přijet můžete do Zruče vlakem. Vlaková zastávka je od muzea vzdálená 1,6 km.

Více informací

Navštivte zámek s mnoha expozicemi, zámecký park s naučnou stezkouKolowratskou věž nebo Vodácké muzeum.

Kontakty

Příběh řeky Sázavy
Zámek 1, Zruč nad Sázavou 285 22
tel.: 327 531 329
e-mail: infocentrum@mesto-zruc.cz
web: www.zamek-zruc.cz
GPS: 49.7441617N, 15.1007886E

Související informace: