Poprvé na Sázavě a ještě k tomu s dětmi? Nebojte, zvládnete to!

Pokud máte stejně jako my raději aktivní dovolenou než lenošení a rádi zkoušíte něco nového, nebojte se vyrazit na vodu. A to i přes to, že vaše ratolesti sotva odrostly plenkám. Když dodržíte pár jednoduchých pravidel, užijete si pohodové odpoledne nebo klidně celý den na Sázavě, stejně jako my.

Pravidlo č. 1: Jak na to?
Pokud jste vodu ještě nikdy nejeli, je asi nejdůležitější se odhodlat a ukecat celou budoucí posádku. :-) Pak už se to veze samo.

Pravidlo č. 2: Dobrá půjčovna – parťák k nezaplacení
Jakožto vodáci amatéři jsme se svěřili do péče Půjčovny lodí Samba, úžasného týmu vodáků, který půjčuje lodě nejen na Sázavě, ale i Otavě, Lužnici, Ohři, Moravě a dělá pro vodáky super akce, třeba odemykání řek, noční plavbu nebo vodácký maraton. Po telefonické poradě a zhodnocení situace zkušenou Andreou ze Samby jsme zvolili devítikilometrovou trasu z Českého Šternberka do Ledečka.

Pravidlo č. 3: Vhodná volba trasy

Pokud nevíte, nechte si poradit! My jako dva amatéři, mající s sebou čtyřleté dítě jsme si nedovolili riskovat a na delší úsek si prostě netroufli.  Ačkoli Sázava je po celé délce trasy, kterou jsme si zvolili, klidnou řekou, kterou budete mít maximálně po ramena, respekt k vodě prostě máme. Andrea ze Samby správně odhadla naše možnosti a zkušenosti a ujistila nás, že každý někdy začínal a až si budeme loď půjčovat, posadí nás do ní správným směrem. :-)

Pravidlo č. 4: Méně je více

Na vodu vážně netřeba tahat plesové šaty a umyvadlo. :-) Omezeni budete barelem, případně barely, které s sebou povezete v lodi. Je dobré pamatovat na to, že místo v lodi je omezené a i barely možná, stejně jako loď, budete muset přes jezy přetahovat, pokud si na ně netroufnete. My jeli za hezkého počasí, takže na sebe plavky, tričko, kraťasy, pro dítě čepici, dobré je mít na nohou boty s pevnou špičkou a patou, které zvládnou namočení. V barelu jsme si vezli náhradní tričko a kraťasy (ty jsme nakonec ani nepoužili, protože zážitek v podobě cvaknutí se“ jsme rádi oželili). Přibalili jsme opalovák, malou svačinku pro syna, vodu (po trase jsme dvakrát zastavili, takže hlad ani žízeň nehrozily). Co s sebou na vodu? Přehledně zde.

Pravidlo č. 5: Kvalitní vodácká výbava
V Půjčovně lodí Samba v Českém Šternberku nás vybavili podle objednávky, kterou jsme předem učinili telefonicky. Lodě si ale můžete pohodlně objednat pomocí webového formuláře. My měli třímístnou kánoi Samba, která je stabilní a přitom lehká. Dostali jsme barel na věci, vesty a pádla. Holky ze Samby našly synovi vestu i pádlo na míru. Dostali jsme také vodáckou mapu s naznačením jezů, jejich sjízdnosti, případně míst, kde se dají přetáhnout lodě a občerstvovacích stanovišť. Rychlokurz jak ovládat loď, pár rad do „vodáckého života“ a ujištění, že kdyby cokoli, vážně cokoli, můžeme zavolat na telefonní číslo, uvedené na mapě.

Pravidlo č. 6: Dobrý směr a další „záludnosti“
Pádlo není veslo. Vodácký pozdrav je Ahoj!“ a v Půjčovně lodí Samba se jede automaticky „na tykačku“. Když se konečně nalodíte, může vás, stejně jako nás, zmást klidná hladina řeky. Naloďovali jsme se sami, kudy teď? Doprava nebo doleva? „Jeďte tudy,“ houknul a ukázal nám zahrádkář, sedící na židličce na protějším břehu. „Díky,“ špitla jsem. „Vždyť v pohodě, já jsem tu od toho,“ zaculil se.  Že mají místní vodáky rádi, se nám na těch několika málo kilometrech potvrdila hned několikrát. „Za sto metrů se stavte v Bayerce, zrovna narazili!“ volal na nás kdosi z vlakové zastávky (trať lokálky v podstatě kopíruje řeku). „Ty kachny moc nekrmte, jinak se jich nezbavíte,“ radil nám jeden z rybářů. No, měl pravdu, kachní rodinka nás pronásledovala statečně od  jezu v Ratajích až ke Kuchelníku.
Také nás kdosi taktně upozornil, že sedíme špatně. Náš malý „háček“ se ale prostě odmítal stát „porculánem“ a prosazoval si své místo na přídi lodi, odkud měl nejlepší rozhled. :-)

Pravidlo č. 7: Respekt, respekt, respekt
Už o tom byla řeč, ale respekt na vodě je vážně důležitý. My měli na trase čtyři jezy. Jez ve Šternberku jsme přetáhli, smrtka, vyznačená na mapce, pro nás byla dostatečným upozorněním. Stejně jako varování v půjčovně lodí. Sázava teď netrpí nedostatkem vody, proud na jezu je silný a válec pod ním smrtelný. Další jez u ratajské elektrárny jsme řešili tak, že jsme asi padesát metrů před jezem přirazili ke břehu a jez nejprve omrkli ze souše. Poté ho manžel v pohodě sjel a já se synem jsme se nalodili pod jezem. Kuchelník jsme řešili stejně, přehledný, provalený a mírný jez v Ledečku jsme si po obhlídce sjeli všichni.

Pravidlo č. 8.: Koukejte kolem sebe
Okolí Sázavy je vážně moc pěkné. Lesy střídají skály, ze zeleně vystupují chatové osady, občas mezi stromy kolem řeky zahouká lokálka a spatříte klikatící se koleje. Řeka je klidná, nic vám nebrání občas přirazit ke břehu a prohlédnout si okolí. My hned pod Šternberkem měli na délku pádla nebojácnou nutrií rodinku. Po cestě jsme si několikrát všimli, jak na Sázavě „úřadují“ bobři. Kachny vám za kus rohlíku rády budou dělat společnost. Viděli jsme dokonce i vodníka. Rozhodně se tedy nebojte, že se děti nezabaví, nebudou vědět, kam dřív koukat. Zvlášť, pokud vás předjede posádka s jinými dětmi. Děti jsou bezprostřední a na vodě se kamarádské vztahy navazují raz dva.

Pravidlo č. 9: Nebojte se kombinovat dopravní prostředky
My jsme se vylodili v Ledečku, odevzdali lodě (což je díky elektronickým systémům Samby vážně chvilka), koupili si v místní hospodě zmrzku a vyrazili na vlakovou zastávku v Ledečku. Je to jen kilometr a půl, ale poněkud do kopce (dá se to), s malými dětmi je ale třeba počítat dobře s půlhodinou. Cesta lokálkou do Šternberka přes Rataje nad Sázavou a Malovidy trvá 11 minut. My jsme si zaparkovali auto poblíž vlakové zastávky (od půjčovny lodí vzdálená přes most asi 250 metrů). Lodě jsme si půjčovali kolem 11. hodiny. Do Ledečka jsme připluli kolem 15. hodiny a vlak z Ledečka jel v 16 hodin.
Půjčovna lodí Samba půjčuje také koloběžky, takže z Ledečka se můžete vrátit zpět do Šternberka právě na koloběžkách.

 

 

Vodácký výlet s manželem a čtyřletým Ondrou vyzkoušela Jana z Kraje blanických rytířů
Fotografie jsou focené mobilním telefonem z obavy, že zrcadlovku bych prostě „utopila“.

Praktické informace

Otevírací doba

Objednávky lodí on-line zde

Sambí horká linka v provozu 24 hodin 7 dní v týdnu:  604 904 737

Cena vstupného

Výpůjčky lodí dle aktuálního ceníku: Ceník pro Sázavu

Délka prohlídky

Délka vodáckého výletu dle vybraného úseku. Inspirujte se zde.
Tipy na vícedenní vodácké výlety naleznete zde.

Mapa

Další praktické informace

Sázava je řeka vhodná jak pro zkušené, tak začínající vodáky a rodiny s dětmi. Vybrat si můžete z doporučovaných tras. Po trasách najdete loděnice Půjčovny lodí Samba.  Lodě lze vrátit v jakékoli loděnici Samby po trase. Zpět do výchozího místa se pohodlně dostanete vlakem – Posázavským pacifikem, jehož trasa v podstatě kopíruje řeku.

  Související místa

  Jídlo

  Jídlo a ubytování vyřešíte v kempech po řece.

  Ubytování

  Jídlo a ubytování vyřešíte v kempech po řece.

  Kontakty

  Půjčovna lodí Samba
  Český Šternberk 25, Český Šternberk 257 26
  tel.: 604 904 737
  e-mail: info@pujcovna-lodi.cz
  web: www.pujcovna-lodi.cz
  GPS: 49.8103867N, 14.9283800E