Po Sázavě z Kácova do Šternberka


Třináctikilometrová nenáročná trasa z Kácova do Českého Šternberka je díky dostatku vody sjízdná celoročně.
Kácovský pivovar a vodáci na řece Sázavě

Po Sázavě z Kácova do Šternberka

Jedním z pěkných klidných úseků na řece Sázavě vhodných i pro rodiče s malými dětmi je mezi Kácovem a Českým Šternberkem. Známým vláčkem Posázavský Pacifik se dostaneme do Kácova. Zde si v loděnici Půjčovny lodí Samba vypůjčíte plavidlo.
Řeka z Kácova plyne pomalu a nepřekvapí žádnými záludnostmi, posádka se tedy může kochat okolím. Cestou do Českého Šternberka čekají na vodáky 3 jednoduché sjízdné jezy, které se však dají přetáhnout, pokud si na přeplutí netroufneme.

Odpočinout si cestou můžeme hned u několika kiosků či v Masarykově táboře YMCA v Soběšíně. Odměnou nám po uplutí celkem 13 kilometrů nakonec bude výhled na historický hrad Český Šternberk, kam se koneckonců můžeme podívat po vrácení lodi v půjčovně, která se nachází přímo pod ním.

 

Praktické informace

Délka trasy

13 km

Náročnost trasy

Řeka mezi Kácovem a Šternberkem plyne líně, splouvání je vhodné i pro začátečníky nebo rodiny s dětmi.

Další praktické informace

Řeka Sázava nabízí nejen romantiku ve dvou. Lze ji sjet nejen na klasických plastových dvoumístných a tzv. rodinných tří až čtyř místných kánoích, ale i na nafukovacích kánoích nebo raftech pro čtyři a šest osob. Kdo dává přednost samotě, toho potěší uzavřené kajaky. Na Sázavě však můžete potkat i jiná plavidla – staré laminátové kánoe, rybářské pramice, moderní paddleboardy… Možná zahlédnete i vlastnoručně sestavený vor s přístřeškem a posezením.

Více informací

Výlet lze protáhnout na více dní. Z Českého Šternberka se například dá během dalšího 1 dne doplout až do Sázavy, kde můžeme navštívit Sázavský klášter nebo například sklářskou huť.

Kontakty

Půjčovna lodí Samba
Český Šternberk 25, Český Šternberk 257 26
tel.: 604 904 737
e-mail: info@pujcovna-lodi.cz
web: www.pujcovna-lodi.cz
GPS: 49.8103867N, 14.9283800E

Související informace: