Po Sázavě z Horky do Kácova


Dvacetikilometrový úsek z Horky do Sázavy je vhodný jak pro začátečníky, tak zkušené vodáky.
Zámek ve Zruči nad Sázavou z řeky Sázavy

Po Sázavě z Horky do Kácova

Nad hlavami slunce, kolem šumí stromy, s každým záběrem pádla se pod štíhlou kánoí rozevře voda… Okuste romantiku řeky Sázavy – s rodinou, partou nebo s partnerem. Dvacetikilometrový úsek řeky je vhodný jak pro začátečníky tak pokročilé vodáky. Cestou vás navíc čeká hned několik zajímavých zastávek.

Trasa začíná v kempu Horka II (hned u vlakové zastávky Horka nad Sázavou) , kde si v Půjčovně lodí Samba vypůjčíte plavidlo. Po třech a půl kilometrech se vyplatí přirazit ke břehu. Vítá vás město Zruč nad Sázavou se zámkem jako z pohádky a Vodáckým muzeem v areálu zámku. Zjistíte zde, v čem se na řeku vydávali vodáci před desítkami let, jak to chodí v laminovací dílně vám poví mluvící figurína, můžete si vyzkoušet nafouknout raft elektrickou či manuální pumpou nebo se podívat na historické filmy o vodáctví. Děti zaručeně ocení model proudící řeky s jezem, kde se dají pouštět lodičky a originální houpačku ve tvaru lodi umístěnou přímo před vstupem do muzea.
Mineme kemp V Rákosí a chabeřický jez a zhruba v polovině cesty můžeme udělat další zastávku – u soutoku Želivky a Sázavy. Stačí vylézt na skálu nad soutokem a pochopíte, proč je toto místo označováno jako jeden z nejromantičtějších soutoků u nás. Naskytne se vám zajímavá podívaná – průzračná a i v létě studená voda z užší Želivky se vlévá do teplejší a většinou hnědožlutě zbarvené mohutnější Sázavy.
Po pěšině, vedoucí od skály nad soutokem k asfaltce, bychom po kilometru a půl došli do Soutic, kde stojí za návštěvu kostel Sv. Jakuba Staršího a Muzeum tradic. Jedna z jeho expozic připomíná cestu pitné vody z vodní nádrže Švihov (označované jako „Želivka“), jejíž vodu pije jeden a půl milionu Čechů.
Poslední čtvrtina cesty začne sjezdem u Posadovského mlýna. Mineme tábořiště Omaha u Zlivi a po zdolání kácovského jezu si můžeme prohlédnout město se zámkem nebo navštívit místní pivovar.
Ještě před tím loď, pádla, vesty a barely jednoduše odevzdáme v loděnici, která se nachází přímo u kácovského pivovaru. Zpět do Horky se z Kácova dostaneme vláčkem – Posázavským Pacifikem. Ten nás může svézt i ve směru na Prahu.

 

Praktické informace

Délka trasy

20 km

Náročnost trasy

Při zhruba pětihodinové jízdě budeme muset překonat čtyři jezy. Z nich nejnebezpečnější je ten v Horce, kde stačí plavidlo přenést po souši. Splouvání dalších tří jezů je vítaným zpestřením. Řeka v tomto úseku není tak široká, spíše líně plyne a cestou nepotkáte tolik vodáků, jako na spodním toku. Můžete se tak klidně kochat okolní přírodou.

Další praktické informace

Řeka Sázava nabízí nejen romantiku ve dvou. Lze ji sjet nejen na klasických plastových dvoumístných a tzv. rodinných tří až čtyř místných kánoích, ale i na nafukovacích kánoích nebo raftech pro čtyři a šest osob. Kdo dává přednost samotě, toho potěší uzavřené kajaky. Na Sázavě však můžete potkat i jiná plavidla – staré laminátové kánoe, rybářské pramice, moderní paddleboardy… Možná zahlédnete i vlastnoručně sestavený vor s přístřeškem a posezením.

Více informací

Okolí řeky si hezky prohlédnete třeba na koloběžkách. Hlavně u rodin s dětmi je oblíbená vyjížďka z kempu Horka do Zruče, případně až do Chabeřic a zpět. Díky službám, poskytovaným Půjčovnou lodí Samba, lze kombinovat obě možnosti – řeku i koloběžky. Doporučit můžeme dopolední vodácký výlet z Českého Šternberka do Ledečka a odpolední projížďku zpátečním směrem na koloběžkách.

Kontakty

Půjčovna lodí Samba
Český Šternberk 25, Český Šternberk 257 26
tel.: 604 904 737
e-mail: info@pujcovna-lodi.cz
web: www.pujcovna-lodi.cz
GPS: 49.8103867N, 14.9283800E

Související informace: