Vydali jsme se na opuštěné dálniční mosty!

Určitě už jste o nich slyšeli, mají několik jmen – Hitlerovy mosty, nedokončené mosty, nebo i zatopené mosty na vodní nádrži Švihov. Mosty jsou sice veřejnosti nepřístupné, ale díky ČSOP Vlašim se k nim přece jen můžete podívat. Jejich sobotní exkurze jsme se zúčastnili i my a byl to opravdu nezapomenutelný zážitek.

Exkurze začala u Vodního domu v blízkosti obce Hulice, odkud jsme byli autobusem přiblíženi k ochrannému lesnímu pásmu a mostům. Odtamtud jsme se pěšky vydali na cestu, na které nás čekalo několik zastavení se zajímavými informacemi o mostech, výstavbě vodní nádrže Švihov a přírodě, kterou je vodní nádrž obklopena.

A jak to teda je s těmi mosty?  Nápad na mosty vznikl už v době první republiky, a to díky Janu Antonínu Baťovi. Za protektorátu výstavbu převzalo Německo, a to i přes to že šlo o československý národní projekt. Německo budovalo svoji dálniční síť a Baťova dálnice do ní zapadala. Zajímavostí je, že přestože se stavělo za protektorátu, mosty stavěla česká firma J. Domanský. Firma vše kopala ručně, protože neměla k dispozici mechanizaci.

Práce pokračovaly až do roku 1942, kdy byla stavba zastavena z důvodu nedostatku materiálu. Dalšího pokračování se stavba dočkala až po válce v letech 1945–1950.

Mosty byly v prosinci roku 1952 zkolaudovány, ale provozu se nikdy nedočkaly. A proč? Začala se stavět vodní nádrž Švihov a tím pádem se přesunula i stavba dálnice o pár kilometrů dál.

A mosty nejsou jen dva. Existuje i třetí – Vojslavický most, který je stále využívaný. Po obnovení stavby most už ale nesplňoval technické parametry. Řešení přineslo postavení nového mostu z oceli nad existující stavbu, který sice využívá pilířů stávajícího mostu, ale jeho mostovka se nachází o dvanáct metrů výše. Po horním mostě vede dálnice D1, po spodním, který je stále v provozu, místní komunikace spojující Vojslavice s Hořicemi.

Mosty jsou v ochranném pásmu vodní nádrže Švihov a vstup je zakázán. Ale i vy můžete využít exkurzí Vodního domu od ČSOP Vlašim, které jsou i certifikovaným zážitkem Kraje blanických rytířů. Doporučujeme si na ně počkat, protože se dozvíte nespočet zajímavých informací. Přestože jsou exkurze na letošní rok už obsazené, nezoufejte, další exkurze se chystají.

 

Kontakty

Kraj blanických rytířů
turistická destinace
Pláteníkova 264, Vlašim 258 01
t: 739 716 091
e: kubistova@blanik.net
web: www.blanik.net