Objevte zimní kouzlo České Sibiře

Klidná a čistá je v zimě krajina kolem památného Blaníku, když lesy, pole, louky i střechy vesnic pokryje bílá nadílka. Vlašimská pahorkatina, která propůjčuje Podblanicku typický zvlněný ráz se ve své jihozápadní části zvedá do výšky kolem 700 metrů nad mořem. Právě pro podobu s podhorskými oblastmi spolu s drsnějším klimatem se pro lokalitu na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje vžilo pojmenování Česká Sibiř.

„Ejhle, Česká Sibiř! Sněhová poušť!“ zvolal Jan Herben, když 17. února 1907 dorazil společně s malířem Antonínem Slavíčkem do Hostišova. Zatímco v Praze už bylo cítit jaro, mrazivý vítr a vánice vyhnaly oba návštěvníky z Herbenovy chalupy zpět do hlavního města. Herben se o svůj zážitek podělil ve fejetonu s názvem V České Sibiři, který vyšel v časopisu Čas a později i v knize Hostišov.
Právě díky optimálním sněhovým podmínkám platila Česká Sibiř před sto lety za turisticky oblíbenou oblast vhodnou k zimním radovánkám. Když před Vánoci napadl sníh, votické hostince praskaly ve švech a po svazích se proháněli vyznavači běžkování, případně sjezdového lyžování nebo alespoň sáňkování.
Skokanské můstky u Miličína nebo u Votic byste v současné době hledali těžko, za to můžete navštívit moderní lyžařský areál Monínec u Sedlce-Prčice, sousední Ski areál Kvasejovice, lyžování na Krasovské hůře u Kondrace nebo vyzkoušet běžkařské trasy Čertova břemene, které s Českou Sibiří sousedí.
Okolní zasněžené kopce můžete pozorovat od kachlových kamen Starého světa na Americe, kde možná někdy nad šálkem horkého čaje, kávy nebo něčeho ostřejšího seděli po nedělních toulkách Českou Sibiří i vaši rodiče nebo prarodiče.

Byla neděle 17. února 1907 a ve vzduchu už bylo cítit blížící se jaro. To v novináři a politikovi Janu Herbenovi vyvolalo touhu zajet se podívat na své letní sídlo do Hostišova. Ještě téhož dne s přítelem, malířem Antonínem Slavíčkem, opustili Prahu.

„Ejhle, Česká Sibiř! Sněhová poušť!“ zvolal Herben, když do Hostišova dorazili. Tady na Miličínské vrchovině, na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje, dosud panovala tuhá zima. Mrazivý vítr a vánice oba návštěvníky vyhnaly. Herben se pak o svůj zážitek podělil ve fejetonu s názvem V České Sibiři, jenž vyšel v časopisu Čas a později i v knize Hostišov.

Pro Jana Herbena však nebylo velkým překvapením, že Hostišov zastihl v zimním hávu. Jezdil sem už několik let a nevlídnost kraje mu doslova učarovala. Studoval místní přírodní krásy a jako historik se zabýval i tradicemi a mravopisem zdejšího lidu. Ve svých fejetonech pak barvitě líčil, jak „mraky nad vrchy putují od západu k východu, jak krajinu celoročně bičují větry tak, že i ovocné stromy tu rostou nahnuté (ba až skoro se plazí) směrem na západ. A v zimě je tu tolik sněhu, že i ploty zapadají a psi se vydávají na procházky do lesů. Některé domy vánice schová až po komín. A lidé prohazují cesty, aby se děti dostaly do školy, nebo je rovnou nosí na zádech. A ta drsnost kraje odráží se i v letoře obyvatel – jsou to lidé zamlklí a vážní.“

Jan Herben byl jedním ze zakladatelů Masarykovy Realistické strany a jeho texty o České Sibiři někteří novináři dávali do souvislosti s politikou strany. Jaroslav Hašek to glosoval slovy, že jako každý mohamedán musí alespoň jednou za život do Mekky, musí každý realista navštívit Hostišov. V srpnu 1919 do obce přijel nejpřednější z realistů (toho času již prezident) – Tomáš Garrigue Masaryk. Povýšil tak Herbena i jeho působiště na pravé pilíře předválečné politiky strany. Hostišov se v kraji stal centrem prezidentova kultu.

Celá oblast se stala oblíbeným cílem výletníků. A ze své přitažlivosti nic neztratila ani v průběhu dalších desetiletí. Spíše naopak – dál se rozvíjela a dnes nabízí spoustu zimních i letních aktivit. Zimy, které jsou tu opravdu bílé, se dají strávit například v moderním skiareálu Monínec. Mikroklima tu ovlivňuje vzduch severních strání a nadmořská výška nad 600 metrů z místa činí jakýsi malý přírodní ledovec. Sjezdovky dlouhé 1,2 kilometru nabízejí malým i velkým lyžařům a snowboardistům zimní vyžití jen 70 kilometrů od Prahy. A navíc ta drsná, ale přesto tak úchvatná atmosféra České Sibiře, jíž se jen stěží vyrovnají něžně romantické svahy jiných hor…

Text byl převzat z www.ceskozemepribehu.cz

Praktické informace

Mapa

Další praktické informace

Na České Sibiři můžete navštívit množství turisticky atraktivních cílů a míst, která jsou přístupná i v zimních měsících – stačí zadat do vyhledávače na hlavní stránce www.blanik.net slova VOTICE, MILIČÍN, OLBRAMOVICE.

  Související místa

  Jídlo

  Z restaurací a hospod na České Sibiři vybírejte zde.

  Ubytování

  Z hotelů, penzionů a ubytování v soukromí na České Sibiři vybírejte zde.

  Kontakty

  Turistické informační centrum Votice
  Komenského náměstí 177, Votice, 259 01
  tel.: 317 812 505
  e-mail: infocentrum@votice.cz
  web: www.mkcvotice.cz
  otevírací doba:
  Po, St: 8–12, 12:30–17 h
  Út, Čt, Pá: 8–12, 12:30–16 h (červen – srpen do 17 h)