Obdivujte krásu hadců ve Vodním domě u Hulic

Ve Vodním domě si můžete do 31. srpna prohlédnout výstavu fotografií rostlin a hub, které rostou na hadcových půdách NPP Hadce u Želivky.

Vystaveno je zhruba dvacet velkoformátových fotografií autorů Martina Růžka a Jana Borovičky.

Prohlédnout si tak můžete rostliny a houby, které prospívají na hadcovém podloží, hornině, která působí na většinu rostlin toxicky.   Vystaveny jsou fotografie endemitní kuřičky hadcové, trávničky hadcové, vítodu hořkého krátkolistého nebo pavučince.

Na naučné stezce vedoucí kolem Vodního domu si můžete prohlédnout velký kovaný květ kuřičky hadcové, ale také uměle založené skalky.

Nedaleko Vodního domu leží Národní přírodní památka Hadce u Želivky, jedno ze dvou míst na světě, kde roste kuřička hadcová. Do nejcennějších částí přírodní památky je vstup zakázán, protože leží v pásmu ochrany I. stupně vodní nádrže Švihov (Želivka). Dodržováním tohoto zákazu chráníte rovněž vzácné druhy rostlin a lišejníků před poškozením.

Praktické informace

Otevírací doba

Vodní dům je otevřený od úterý do neděle, včetně státních svátků.
duben–září:  9:00–17:00
říjen–březen:  9:00–16:00

Cena vstupného

Dospělí: 100 Kč
Děti (3–15 let): 55 Kč
Studenti (ISIC), senioři: 65 Kč
ZTP, ZTP/P, průvodce osoby se ZTP/P:  55 Kč
Rodinné vstupné 2+3: 220 Kč

 

Vodní dům je možné výhodně navštívit v rámci Společné vstupenky Zážitky u Želivky.

Délka prohlídky

cca 1 hod.

Mapa

Další praktické informace

Vodní dům je moderní návštěvnické středisko evropsky významné lokality Želivka. Pod jednou střechou zde najdete vše o vodě. Tématem moderně pojaté expozice jsou různé tváře vody – nenahraditelné suroviny, která si zaslouží naši ochranu. Neváhejte, čekají vás interaktivní exponáty a hrátky s vodou.
Návštěvnické středisko Evropsky významné lokality Želivka najdete v blízkosti hráze vodní nádrže Švihov (Želivka). Představí vám vodu jako životní prostředí rostlin a živočichů a vodu jako pro člověka nenahraditelný zdroj.
Expozice vás zavede do vodního mikrosvěta, pod hladinu vody i na břeh řeky. Ukáže vám, jak vzniká pitná voda, budete žasnout nad nekonečnou cestou vody a vezme vás i na výlet do historie. Expozice v atriu Vodního domu osloví hravou stránku vaší osobnosti.
Umělé vodní toky můžete ovládat pomocí čerpadel, pump, vodních mlýnků, hrází a rozvodníků.
Průvodci z Vodního domu nabízejí také komentovanou prohlídku hráze.

  Kontakty

  Návštěvnické středisko Vodní dům
  Hulice 118
  Hulice 257 63
  tel: 602 665 409
  e-mail:
  vodnidum@csop.cz – obecné dotazy, objednávky zájezdů
  veronika.duskova@csop.cz – objednávky výukových programů pro školy
  web: www.vodni-dum.cz
  GPS: 49.7188203N, 15.0865194E