Nechte se vést… geologickými naučnými stezkami

Že toho zatím o geologii příliš nevíte? Nevadí. Vyzkoušejte naše naučné stezky, zaměřené na geologické bohatství Kraje blanických rytířů. Najdete je vždy v geologicky zajímavé lokalitě nebo v její blízkosti. Dozvíte se, čím je lokalita zajímavá, jak vypadala dříve i jaký je její dnešní osud. Navíc se projdete pěknou přírodou.

 

Naučná stezka bývalým zlatodolem Roudný
4,5 km dlouhá Naučná stezka zlatodolem Roudný vás provede kdysi nejvýnosnějším zlatodolem Rakouska–Uherska. Středně náročná trasa vede přístupným, převážně lesním terénem, v němž jsou patrné pozůstatky po těžbě zlata, která v lokalitě probíhala od středověku do roku 1931.
Naučná stezka vás seznámí s historií bývalého zlatodolu, ale i těžbě zlata v této lokalitě. Na stezce bylo vybudováno 15 zastavení a každé z nich s částí pro děti. Nechybí interaktivní zastavení, kde si mohou děti například vykopat část tavicího kalíšku, udělat si bábovky ze zlatonosného písku vycházejícího z procesu těžby zlata apod. Můžete si prohlédnout historické fotografie, umístěné do prostorů, kde dříve stály jednotlivé budovy.
Více o Naučné stezce zlatodolem Roudný zde.

Naučná stezka kolem Vodního domu
Na 300 metrů dlouhé Naučné stezce kolem Vodního domu uvidíte hadcové skalky, na nichž roste ohrožená kuřička hadcová, v přírodě je v Evropě k vidění jen na dvou lokalitách, jednou z nich je nedaleká  Národní přírodní památce Hadce u Želivky a dále jsou to Hadce u Hrnčíř.  Naučnou stezku zdobí velký kovaný květ kuřičky hadcové. Nezapomeňte po procházce navštívit Návštěvnické středisko Vodní dům u hráze vodní nádrže Švihov.
Více o Naučné stezce kolem Vodního domu zde.

Křížovský lom
Jak to vypadá v hoře Blaník můžete zjistit v Křížovském lomu mezi Kondrací a Načeradcem, poblíž Domu přírody Blaníku. Do roku 1986 se zde těžila ortorula,  kámen, z něhož je tvořen Malý i Velký Blaník.
Minulostí i současností lomu vás provede 6 informačních tabulí. Prohlédnout si můžete detailní výbrus blanické ortoruly. Je tu připraveno i ohniště, takže je možné strávit tu příjemný večer.
Více o Křížovském lomu zde.

 

  Kontakty

  Národní geopark Kraj blanických rytířů
  Český svaz ochránců přírody Vlašim
  Pláteníkova 264, Vlašim 258 01
  Ředitelka geoparku: Mgr. Kateřina Červenková
  t: 777 800 461, 317 845 169
  e: katka.cervenkova@csop.cz