Navštivte hráz vodní nádrže Švihov a vydejte se za netopýry

Zážitek na který si vzpomenete vždy když se napijete vody

Hráz vodní nádrže Švihov (Želivka) se nachází v blízkosti obce Hulice. Nejenže areál zásobuje 1.5 milionů lidí pitnou vodou, přehrada je také domovem pro velmi silnou populaci kaprovitých ryb bolenů. Právě díky nim se areál dostal k soustavě chráněných oblastí Evropské Unie Natura 2000.

Exkurze na hráz začíná u Vodního domu v blízkosti obce Hulice a nabízí poměrně ojedinělý pohled do veřejnosti nepřístupného areálu chráněné oblasti a kritické infrastruktury státu. Na začátku se dozvíte o průběhu stavby vodní nádrže a o důležitosti lesního pásma kterým je nádrž ohraničena.

Po chvilce chůze skrze lesní pásmo so vám nabídne opravdu dech beroucí pohled na vodní nádrž. Hráz je sama o sobě dlouhá 860 m a celá nádrž měří v obvodu 150 až 160 km. Pokud byste chtěli nádrž přeplavat (což je samozřejmě zakázané) museli byste zvládnout 40 km s myšlenkou že v nejhlubších místech má nádrž hloubku 50 m.

Kombinace výhledů a informací o vzniku a důležitosti této nádrže je opravdu něco na co si vzpomenete pokaždé, když se napijete vody. Exkurze si můžete rezervovat ZDE.

Tímto ale zážitky u vodní nádrže Švihov nekončí. Český svaz ochránců přírody pořádá další ročník velmi oblíbené akce setkání s netopýry, která se uskuteční 12. srpna. Během dne bude také možnost navštívit přísně střeženou a veřejnosti uzavřenou revizní štolu pod hrází vodní nádrže Švihov, která je významným zimovištěm netopýra černého. Exkurze se pořádají pouze jednou ročně a kapacita je omezená. Proto doporučujeme rezervaci ZDE.

Více informací o exkurzích najdete na: https://www.vodni-dum.cz/

 

Kontakty

Kraj blanických rytířů
turistická destinace
Pláteníkova 264, Vlašim 258 01
t: 739 716 091
e: kubistova@blanik.net
web: www.blanik.net