Naučná stezka vlašimským zámeckým parkem


Naučná stezka vlašimským zámeckým parkem vás provede po přírodních a architektonických zajímavostí jednoho z nejromantičtějších zámeckých parků v republice.
Naučná stezka Vlašimským zámeckým parkem

Naučná stezka vlašimským zámeckým parkem

Stezka vás seznámí s kulturními památkami a přírodními hodnotami parku. Těšit se můžete na 18 zastavení. Některé tabule obsahují i různé kvízy a čekají vás i další překvapení (např. virtuální prohlídka interiéru Čínského pavilonu).

Praktické informace

Délka trasy

cca 5 km

Náročnost trasy

Nenáročná trasa zámeckým parkem.

Další praktické informace

Vlašimským zámeckým parkem vás po domluvě mohou provést pracovníci Podblanického informačního centra.

V Podblanickém informačním centru si lze objednat piknikový koš nebo projížďky kočárem po parku.

 

Více informací

Na stezce je také umístěno mnoho zastavení určených pro děti, kde se nejen pobaví, ale dozví informace o přírodě parku. Nové herní prvky by měly představit především malým návštěvníkům živočichy, rostliny a houby žijící a rostoucí ve Vlašimském zámeckém parku. Jedním z těchto prvků je třeba Mravkolví past, která znázorňuje past larvy mravkolva, pomocí které loví svojí kořist. Na stezce se děti dále setkají s hmyzí chodbou, průlezem páchníka, pavučinou nebo mraveništěm. Ze stezky také odbočují tři tematické cesty – cesta lučního koníka, vydry a páchníka. Děti jistě ocení, že na každou z nich vás pozve jejich dřevěná socha. Navíc jsou na mnoha místech v parku umístěny malé tabulky, kde budou instalovány kopie kolorovaných rytin A. Pucherny a V. Bergra zpodobňující park na počátku devatenáctého století.
V rámci rekonstrukce stezky byly v parku opraveny nebo obnoveny některé cesty. Asi tou nejdůležitější je kočárová cesta podél řeky Blanice na loukách pod Starým hradem. Návštěvníci parku jistě ocení tři cesty překonávající lávkami či šlapáky vodní toky (od Benátské studánky přes náhon k parkovišti u kurtů, od sekvojovců na louku k Blanici, přes Domašínský potok do Benešovské ulice) a okružní cestu, která zarámovala palouk kolem Čínského pavilonu.

Nezapomeňte si prohlédnout vlašimský zámek a v něm sídlící Muzeum Podblanicka.

Kontakty

Podblanické infocentrum
Zámek 4, Vlašim 258 01
tel.: 317 847 207
email: info@vlasimskypark.cz
web: www.vlasimskypark.cz
GPS: 49.7072106N, 14.8956097E

Otevírací doba:
1.5. –15.9.: Po–Pá: 8:30–12, 12:30–16:30, So a Ne: 9–16 h
16.9. –30.4.: Po–Pá: 8:30–12, 12:30–16:30

Související informace: