Naučná stezka Roudný

Naučná stezka byla vybudována v areálu bývalého Zlatodolu Roudný, který leží jižně od obce Zvěstov. Jedná se o významnou českou zlatonosnou lokalitu. Býval to nejvýnosnější zlatodůl bývalého Rakouska–Uherska. Na lokalitě zlatodolu je zachována řada zajímavých míst po těžbě, která zde probíhala jak ve středověku, tak i v 19. a 20. stol. Na vybraných plochách ovlivněných těžbou vznikly druhotné biotopy hostící silně a kriticky ohrožené druhy, které byly motivem vyhlášení Přírodní památky Roudný.

Naučná stezka v délce 4,5 kilometru vás provede po nejzajímavějších místech zlatodolu.  Je navržena jako okružní se dvěma krátkými odbočkami. Seznámíte se  jak se samotnou technickou památkou (historií a fungováním zlatodolu od dob středověku až po 50. léta 20. století, kdy proběhly poslední průzkumné práce na tomto ložisku), tak  živou a neživou přírodou.

Začátek stezky spolu s úvodním zastavením se nachází na návsi v osadě Roudný, přímo u autobusové zastávky. Na úvod se seznámíte s historií bývalého zlatodolu a dozvíte se o Chráněné krajinné oblasti Blaník. Další zastavení vás provedou samotnou těžbou a výrobou zlata. Na stezce bylo vybudováno 15 zastavení a každé obsahuje část pro děti. Na stezce jsou dále umístěna dětská interaktivní zastavení, kde si mohou děti například vykopat část tavicího kalíšku, udělat si bábovky ze zlatonosného písku vycházejícího z procesu těžby zlata apod. Zastavení byla doplněna dalšími deseti panely s historickými fotografiemi umístěnými na místo, odkud byly před lety vyfotografovány. Návštěvník tak může porovnat současný stav s fotografií starou i přes 100 let.

Leták o naučných stezkám si můžete prohlédnout či stáhnout ZDE

Další zajímavosti v nejbližším okolí: Louňovice pod BlaníkemVlašimKamberkRoudnýZvěstov.