Na skok do Ameriky? Žádný problém!

V roce 1925 založil podnikavý kožišiník Josef Přenosil  jihovýchodně od Votic chatovou kolonii.  Nazval ji Amerikou. Název měl evokovat něco nového, exotického, a ukázal se jako dobrý marketingový tah.

Původně neúrodnou pastvinu Maceškova velkostatku Josef Přenosil rozparceloval a jednotlivé pastviny nabízel a prodával zájemcům o stavbu letních obydlí. Nabídka oslovila hlavně pražskou klientelu. Kdo by nechtěl mít letní byt na dobré adrese? Navíc v kraji, který od roku 1907 aktivně jako Českou Sibiř propagoval politik, novinář, spisovatel a pravá ruka prezidenta Masaryka Jan Herben. Vždyť dva kilometry vzdušnou čarou jižně od Ameriky stojí v Hostišově Herbenova vila, jejíž veranda a parádní pokoj hostily v první čtvrtině 20. století vybranou společnost zvučných jmen – jezdili sem malíř Antonín Slavíček, básník Josef Svatopluk Machar, skladatel Josef Suk, filozof František Drtina, politik František Veselý, ale i sám prezident T. G. Masaryk.

Z kraje 30. let vyrostl na Americe hotel s betonovým koupadlem a úhledné vilky a domky s malými zahrádkami. V roce 1935 čítala Amerika 15 čísel a platila za oblast, nejen vyhledávanou Pražany k letnímu pobytu, stávala se také cílem výletníků.

Věhlas České Sibiře, stejně jako Ameriky, prohloubily ve 30. letech 20. století  turistické průvodce a místní spolky ve Voticích a Miličíně. „Z Votic vydáme se po státní silnici směrem jižním do Herbenova kraje. Za městem vlevo od silnice v rozkošném lesním údolí, vysazeném západnímu slunci a chráněném ode všech větrů je kolonie letních obydlí, zvaná Amerika. Založil ji roku 1925 podnikavý votický kožišník Jos. Přenosil. Jsou to úhledné domky a vily, mezi nimi veliký hotel a při něm basén ke koupání pro děti i dospělé. Osadu tuto, čítající teď 15 čísel a patřící do katastru obce Lysé, s velikou oblibou vyhledávají Pražané k letnímu pobytu. Vřele ji všem výletníkům doporučujeme,“ zval v turistickém průvodci z roku 1934 výletníky k návštěvě Čeněk Habart, votický kronikář.

Věhlas si oblast České Sibiře s Amerikou získala i v zimě, a to díky dobrým sněhovým podmínkám. „Zaskvěla se v bílém sněhovém hávu a přivábila množství lyžařů, kteří měli téměř po dva měsíce možnost užíti kratších i delších svahů zdejších při relativní výšce až 220 metrů k nejnádhernějším sjezdům a nasytiti se přitom zdravým horským vzduchem, horským sluncem, pokochati se okouzlujícími skupinami, jež vytvořil nedostižný výtvarník mráz na stromech a keřích. Tyto zrakové dojmy a horský vzduch přivábily ovšem i nelyžaře. Česká Sibiř byla opět zimními hosty hustě obsazena, někteří prodleli zde po celou zimu, jiní po prodlouženou dobu vánoční, ostatní aspoň o sobotách a nedělích. Všichni si libovali a slibovali zase přijeti… Nuže, turisté letní, přijeďte v počtu asi jedné desetiny počtu lyžařů a zimních návštěvníků a bude vás v létě tolik, jako nikdy jindy před tím! Horské výhledy na žulové středohoří a Českomoravskou vysočinu, Brdy a Posázaví, ba i na velikány šumavské plně vás odmění za krátkou jízdu po 70 kilometrech vlakem, stejně jako potulky půvabným krajem,“ vzpomínal Václav Šmejkal na uplynulou zimu na České Sibiři na jaře 1941 v Časopise turistů. Zajímavostí je, že v 50. letech 20. století začala naproti Americe, na kopci Majstrovka, výstavba lyžařského můstku. Bohužel, potenciál místa nebyl zcela využit, chyběly totiž zimy bohaté na sníh.

Od roku 1957 se Amerika, společně s celou obcí Lysou, stala součástí Votic. Votickou místní částí je osada i dnes. Stejně jako před takřka sto lety, i dnes, slouží Amerika  rekreaci, některé rekreační objekty byly zvláště v posledních dvou desetiletích upraveny k trvalému bydlení. Dnes žije na Americe přes čtyřicet obyvatel.
Na slávu prvorepublikové rekreační kolonie navázal od poloviny roku 2016 Zájezdní hostinec Starý svět, projekt, zahrnující hostinec, nálevnu,ubytování, koupadlo a tančírnu. Červené muškáty v oknech, zelená kachlová kamna, přírodní materiály a osobité prostředí, ve kterém dovolená, výlet nebo jen oběd či večeře s přáteli plyne tak nějak pomaleji…
Nejen, že se tu můžete stylově najíst, ubytovat nebo si zasportovat, hostinec s penzionem se může stát výchozím nebo koncovým místem vašich výletů po okolí:

Kousek od Starého světa si můžete prohlédnout barokní sousoší Kalvárie, které je součástí areálu sv. Vojtěcha s kaplí sv. Vojtěcha, šestihrannou kapličkou – altánkem a kamenným stolcem. Kudy tam? Trasa a mapa zde.
Ve Voticích stojí za prohlídku bývalý klášter sv. Františka z Assisi, Boží hrob, židovský hřbitov, neopomeňte navštívit unikátní motýlárium a vystoupat na věž kostela sv. Václava – Václavku.

 

 

Historický snímek rekreační kolonie Amerika je z roku 1942. Zdroj: Archiv Kroniky Města Votic
Obnovený hostinec Starý svět na Americe stojí na místě původního hotelu ze začátku  30. let 20. století.
V blízkosti hotelu můžete navštívit poutní místo u sv. Vojtěcha. Součástí poutního areálu je kaple sv. Vojtěcha, šestihranná kaplička, kamenný stolec a sousoší Kalvárie.

 

Praktické informace

Mapa

Další praktické informace

Ameriku navštívíte také po naučné stezce Kolem Votic za poznáním.

Pro cyklisty je k dispozici síť okružních cyklotras se startem a cílem ve Voticích – Votická kopretina.

Nejbližší železniční zastávkou jsou Votice (nádraží na Beztahově), odsud vás chodník podél komunikace povede přes Votice až k Lidlu, k odbočce na Ameriku (cca 2,5 km). Autobusem můžete dojet na autobusové nádraží v centru města, odsud je to na Ameriku po chodníku Táborskou ulicí cca 1,2 km.

    Kontakty

    Turistické informační centrum Votice
    tel.: 317 812 505
    e-mail: infocentrum@votice.cz
    web: www.mkcvotice.cz