Na rozhledně na Velkém Blaníku vás čeká překvapení

Zhruba 200 tisíc korun investoval Městys Louňovice pod Blaníkem v uplynulých týdnech do opravy rozhledny na Velkém Blaníku. Během dubna byly vyměněny trámy a boční stěny ve výklenku – oltářní mense. Opravy se dočkaly také schody.

Na vrcholu rozhledny byly nainstalovány panely s fotografiemi a popisy krajiny, kterou můžete z rozhledny ve tvaru husitské hlásky při optimálním počasí vidět.  Z rozhledny na Blaníku dohlédnete na Sněžku, Ještěd, Boubínský prales, vysílač Cukrák a další krásy České republiky.

Koncem 19. století byla na vrcholu Velkého Blaníku zbudována dvacetimetrová otevřená věž, na jejíž pozorovací plošinu se stoupalo po žebřících. Časem však tato věž chátrala, takže dnešní podobu získala rozhledna v roce 1941, kdy Klub českých turistů vystavěl dřevěnou věž ve tvaru husitské hlásky o výšce 29 metrů. Součástí věže je výklenek s kamenným oltářem.
Pohled z rozhledny Vám umožní prohlídku podblanické krajiny takřka z ptačí perspektivy, uvidíte daleko za hranice Chráněné krajinné oblasti Blaník. Ze vzdálených míst je při dobré viditelnosti vidět jihočeská Kleť, rozhledna na Vysoké u Kutné Hory či televizní vysílač Cukrák na soutoku Berounky a Vltavy jižně od Prahy.

Praktické informace

Otevírací doba

duben–září: Út–Ne, svátky: 10–17 h
říjen–březen: So, Ne, svátky a Silvestr: 10–16 h, 24. – 26.12. zavřeno

Opět otevřeno o víkendu 16. a 17. května, 23. a 24. května a od úterý 26. května dle obvyklých otevíracích hodin!

Cena vstupného

Dospělí: 30 Kč, děti: 20 Kč, rodinná vstupenka: 70 Kč

Délka prohlídky

1 hod.

Mapa

Další praktické informace

Rozhledna nabízí drobné občerstvení. Také si zde můžete koupit pohlednice a turistické suvenýry.

Doporučené trasy k rozhledně na Velkém Blaníku:

Od Domu přírody Blaníku

Autobusem na zastávku Krasovice nebo autem z Vlašimi přes Kondrac, za kterou odbočíte na Načeradec. Od Tábora přes Načeradec, směr Křížov a Kondrac. Využijte parkování zdarma u Domu přírody Blaníku. Je zde k dispozici i WC a drobné občerstvení. Expozici o přírodě Blaníku zvládnete prohlédnout za půl hodiny. Vstup je zdarma. Na vrchol Velkého Blaníku se dostanete po zhruba 4 kilometrech po červené značce a naučné stezce S rytířem na Blaník. Tuto cestu nedoporučujeme volit, pokud máte s sebou kolo nebo kočárek.

Od Louňovic pod Blaníkem

Do Louňovic pod Blaníkem lze přijet autobusem od Benešova, Vlašimi, Votic či Tábora, autem po silnici od Vlašimi  a Tábora (silnice č. 125) nebo od Votic a Čechtic (silnice č. 150) nebo od Benešova přes Postupice. Hlídané parkoviště je placené.

Na vrchol Velkého Blaníku dojdete po červené značce a naučné stezce S rytířem na Blaník. Prudší trasa měří asi 1 kilometr, mírnější, kterou zvládnete i s kočárkem, asi 2 kilometry.

  Kontakty

  Rozhledna Velký Blaník
  Velký Blaník, Louňovice pod Blaníkem, 257 06
  tel.: 731 803 327
  web: www.lounovicepodblanikem.cz/rozhledna
  GPS: 49.6418881N, 14.8732928E