Muzeum Štěpánovska


Galerii akademického malíře Josefa Tříšky, ale i expozici s předměty denní potřeby z domácností našich předků nebo sezónní výstavy můžete navštívit v Muzeu Štěpánovska.
Muzeum Štěpánovska Trhový Štěpánov

Muzeum Štěpánovska

Nedaleko náměstí v Trhovém Štěpánově najdete v jedné z nejstarších zachovaných budov z konce 16. století Muzeum Štěpánovska. V přízemí muzea se v malé stálé expozici seznámíte s předměty a ukázkou interiérů, které byly nezbytnou součástí každodenního života našich předků (např. kuchyně, ložnice či stolování). V prvním patře jsou vystaveny předměty, které ještě v době nedávno minulé sloužily svému účelu a leckdo z návštěvníků je ještě pozná (strojek na pražení kávy, zabíjačkové či ševcovské náčiní, ruční pračky apod.). Vystavené předměty byly do muzea darovány místními občany.

Praktické informace

Otevírací doba

Celoročně: Út–Pá: 9–11 h

Cena vstupného

Zdarma

Délka prohlídky

1 hod.

Další praktické informace

Do Trhového Štěpánova lze přijet vlakem od Benešova a Vlašimi (trať č. 222), autobusem od Vlašimi a Čechtic, autem po silnici od Vlašimi (silnice č. 126) nebo z dálnice D1 (exit 49 Psáře nebo 56 Soutice). Z Vlašimi vás do Trhového Štěpánova přivede také zelená turistická značka.

 

Více informací

Součástí Muzea Štěpánovska je Galerie Josefa Tříšky.

Akademický malíř, profesor Josef Tříška se narodil v Trhovém Štěpánově 16. března 1885, zemřel v Praze 10. května 1967. Studoval na Umělecko-průmyslové škole v Praze, na Akademii výtvarných umění u významného profesora Hanuše Schweigera, kde studium dokončil v roce 1912. Byl jedním z jeho posledních žáků, neboť profesor Schweiger v roce 1912 zemřel. Roku 1914 absolvoval Josef Tříška filosofickou fakultu, obor pedagogika.

Vyučoval na akademickém gymnáziu. Vystavoval samostatně v Topičově salonu v roce 1935 a 1944, po druhé světové válce se účastnil života ve Svazu výtvarných umělců, vystavoval na členských i celostátních výstavách. Byl to typ skromného kultivovaného umělce, který objevoval se zanícením kouzlo a krásu prostých věcí. Umělcův poměr k rodné obci vyjadřuje i jeho výrok z posledních let života: "A teď stále častěji myslím na Štěpánov. Rád bych se tam zase jednou vrátil."

Soubor obrazů podává stručný přehled umělcovy tvorby, kterou lze rozdělit na etapy školních studijních prací z akademie, hledání vlastního výrazu a posléze osobní projev umělcův. Sbírka byla původně instalována v rodném domě malíře, kde byla slavnostně otevřena 25. července 1970 za přítomnosti jeho manželky Zdeňky Tříškové. V roce 2012 pak byla přemístěna do  muzea Štěpánovska a 23. června zpřístupněna veřejnosti.

Štěpánovský rodák Josef Tříška je spolu s manželkou Zdeňkou (rozenou Jiráskovou, dcerou Aloise Jiráska ) pochován na místním hřbitově. Nad jejich hrobem, který má číslo 146, se tyčí zajímavý pomník s dvojitým křížem a kovovým reliéfem truchlící mladé dívky.

 

Kontakty

Muzeum Štěpánovska
Vlašimská 62, Trhový Štěpánov 257 63
tel.: 602 645 327
e-mail: muzeum.ts@gmail.com
web: www.trhovystepanov.cz
GPS: 49.7120664N, 15.0113850E

Související informace: