Máj – lásky čas. Kam vyrazit v květnu za romantikou?

Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas. Verše Karla Hynka Máchy neztratily ani po 184 letech od prvního vydání básnické sbírky Máj na aktuálnosti.  Letos se sice kvůli pandemii koronaviru nemůžeme vypravit na tradiční Májové slavnosti do Vlašimi, výlety za romantikou, za dodržení aktuálních vládních nařízení, však už možné jsou.  V Kraji blanických rytířů to voní jarem a tepe životem!

Dáme vám tipy na výlety na místa, která Vaši lásku zaručeně překvapí!

Zámky mají sice v důsledku vládního nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru zavřeno, můžete ale navštívit překrásné a rozkvétající zámecké parky.

Zámecký park Vlašim je považován za jeden z nejromantičtějších zámeckých parků u nás. Projděte se po naučné stezce nebo se toulejte pěšinami mezi romantickými zákoutími v údolí kolem řeky Blanice. Obdivujte Čínský pavilon, Starý hrad a další romantické stavby parku. Park je přístupný kdykoli zdarma. Více zde.

O svátcích a víkendech je otevřený park obklopující zámek v Ratměřicích. Můžete zde obdivovat největší stromy světa – sekvojovce obrovské, ale i další druhy zajímavých dřevin. V zámecké restauraci Sequoia si můžete předem objednat piknikový koš. Podrobnější informace čtěte zde.

Rozkvétá také park u zámku ve Zruči nad Sázavou. Projít si ho můžete po naučné stezce. Můžete také vyzkoušet svoje znalosti z botaniky. Jestlipak v parku objevíte liliovník tulipánokvětý?  Park je přístupný kdykoli. Více o parku zde.

Každý den od 8 do 19 hodin je přístupný zámecký park ve Vrchotových Janovicích. Dodnes je v něm patrná pečlivá ruka a cit pro krásu hraběnky Sidonie Nádherné z Borutína. Víte, že v parku nalezla místo posledního odpočinku? O parku si můžete přečíst tady.

Soutok Sázavy a Želivky bývá považován za jeden z nejromantičtějších soutoků dvou řek u nás. Nejlépe si místo prohlédnete ze skály nad soutokem. Ze Soutic sem vede pěšina. Více zde.

Hodně lásky vám nejen v květnu přejí Blaničtí rytíři!