Loretu si můžete prohlédnout také nedaleko Vlašimi

Ve zdevastovaném stavu převzalo Město Vlašim po revoluci loretu, stojící víc než 300 let na návrší za Vlašimí. Oprava zajímavé sakrální památky trvala víc než patnáct let, dokončena byla loni (v roce 2019). Loret, neboli chýší, v níž v Nazaretu žila Panna Marie, je jen v Česku asi padesát. Po Evropě jich najdeme desítky, vznikaly především v 17. a 18. století. Ta vlašimská, postavená v roce 1704, je unikátní svou andělskou hudbou.

Interiéry loret musí kopírovat původní stavbu mariánské chýše. V ní však není místo pro hudebníky. Ve vlašimské loretě je proto kůr umístěn na levé straně, čelem k oltáři. Vidět z lodi je však jen pět malých otvorů a k těm, kteří jsou v interiéru kaple, doléhá zvuk jakoby z dálky, shůry.
Kaple je stavěná pro liturgické účely. Dříve sem zajížděl kněz na koni z vlašimského zámku, pak byla při kapli zřízena fara, v níž kněz trvale bydlel. A k vlašimské loretě přicházeli poutníci zdaleka. Zpovídali se a přijímali svátosti.
Loreta u Vlašimi stojí na Spáleném vrchu, obklopená alejí. Dříve byla vidět široko daleko, dnes výhledu brání vzrostlé stromy, proto o památce, vzdálené jen tři kilometry od největšího města Kraje blanických rytířů mnozí ani nevědí. Do lorety je navíc přístup možný jen jednou v roce – při pouti při příležitosti narození panny Marie. V neděli nejblíž tomuto datu (začátkem září) se tu slouží mše. Příležitostně se tu pak konají svatby.

 

Praktické informace

Otevírací doba

Do lorety je navíc přístup možný jen jednou v roce – při pouti při příležitosti narození panny Marie. V neděli nejblíž tomuto datu (začátkem září) se tu slouží mše. Příležitostně se tu pak konají svatby.

Cena vstupného

Zdarma

Délka prohlídky

1 hod.

Mapa

Další praktické informace

  Související místa

  Jídlo

  Kde se na Vlašimsku najíst hledejte zde.

  Ubytování

  Kde se na Vlašimsku ubytovat hledejte zde.

  Kontakty

  Podblanické infocentrum Vlašim
  Zámek 4, Vlašim, 258 01
  tel.: 317 847 207
  e-mail: info@vlasimskypark.cz
  web:www.vlasimskypark.cz
  otevírací doba:
  1.5. –15.9.: Po–Pá: 8:30–12, 12:30–16 h, So a Ne: 9–16 h
  16.9. –30.4.: Po–Pá: 8:30–12, 12:30–16 h