Ledeč nad Sázavou – Šeptouchovská skála


Šeptouchovská skála v Ledči nad Sázavou nabízí krásný výhled na město a údolí řeky Sázavy.
Šeptouchov vyhlídka

Ledeč nad Sázavou – Šeptouchovská skála

Vrch Šeptouchov se skalními vápencovými masivy leží západně od města Ledče nad Sázavou. Z příkrého a dnes hustě zarostlého východního svahu v nadmořské výšce 422 metrů nad mořem vystupují do výšky kolem 20 metrů dva výrazné skalní hřebeny.

Z vrcholu návrší, které je oblíbeným cílem vycházek ledečským městským lesoparkem, se  naskytne pěkný pohled do údolí Sázavy.

Praktické informace

Otevírací doba

Místo je celoročně volně přístupné.

Cena vstupného

Místo je volně přístupné.

Délka prohlídky

1,5 h

Další praktické informace

Do Ledče nad Sázavou můžete přijet autem, vlakem nebo na lodi po řece.
Šeptouchovské skály jsou součástí ledečského zhruba patnáctihektarového lesoparku. Na skály se dá nejsnadněji vystoupit z Hrnčířské ulice po schodišti. Upraveným chodníkem se zábradlím přijdete až k vyhlídce.

Více informací

Skalní výchoz na levém břehu Sázavy je tvořen čočkou metamorfovaného vápence přecházejícího při okraji do světle zelených erlanů. Skalní defilé Šeptouchovské skály a je tvořeno převážně světlým páskovaným hrubě zrnitým mramorem. Tektonické porušení je výrazné a několika typů; dokonale rovné strmé křehké poruchy tvoří dva symetrické systémy. Krasové rozpouštění se projevilo vznikem krasových dutin směrem k jádru mramorové čočky. Pod Šeptouchovskou skálou se nachází jeskyně se dvěma jezírky, které v minulosti sloužilo jako zdroj pitné vody. Veřejnosti je přístupná pouze při mimořádných akcích.

Kontakty

Šeptouchovská skála
Ledeč nad Sázavou 584 01
GPS: 49.6944625N, 15.2718311E

Související informace: