Kostel sv. Petra a Pavla Borovnice


Kostel v Borovnici je svými rozměry největší v regionu. Váže se k němu zajímavá pověst.
Kostel Borovnice

Kostel sv. Petra a Pavla Borovnice

Borovnický kostel, zasvěcený sv. apoštolům Petru a Pavlu, připomíná se jako farní již roku 1350.

V 16. století byl opatřen faráři pod obojí, z nichž poslední opustil faru roku 1624. Osiřelá osada byla spravována farářem křivsoudovským, od roku 1725 čechtickým. Roku 1785 byly v Borovnici zřízena lokálie, kterou nově vystavěl náboženský fond (založený z jmění klášterů, zrušených císařem Josefem II.). Fond měl nad kostelem i nad lokálií patronát a staral se i o obživu duchovního – lokálisty.

Roku 1858 byla lokálie povýšena na faru. Původní starobylý kostel byl zvetšen tak, že se v roce 1843 sesul jeho štít a bylo nutno jej rozebrat. Po dlouhých přípravách teprve dne 10. července 1854 byl položen základní lámen k nynějšímu chrámu Páně, který byl 13. listopadu 1859 vysvěcen.

Nový kostel prošel rekonstrukcí v letech 1989–1991. Byla provedena celková oprava omítek, střechy i interiéru. Tehdy také dostal dva nové zvony o hmotnosti 620 a 380 kg, které nahradily zvony zrekvírované za druhé světové války. Kostel má také nově rekonstruované varhany.

Od roku 1998 je kostel spravován z fary z Čechtic. P

Kostel je svými rozměry (40 metrů dlouhý, 15 metrů široký) největším v regionu. Věž 38 metrů vysoká vytváří okouzlující panorama.

Kostel je pro svůj velký prostor vyhledáván také ke svatbám, svatému přijímání a jiným církevním slavnostem, jakož i ke i kulturním účelům.

 

Praktické informace

Otevírací doba

Kostel je přístupný při bohoslužbách:

neděle 11:00

 

Cena vstupného

Zdarma

Délka prohlídky

Další praktické informace

Parkování je možné v blízkosti kostela.

Více informací

Vypráví se, že architekt, který kostel projektoval, si poměrně často a rád přihnul. A projekt kostela, který stojí nyní v Borovnici, že byl plánovaný původně pro jinou obec, větší a bohatší, ale autor je omylem prohodil. A když už se začalo stavět, bylo na nápravu pozdě. V Borovnici, obci se 100  obyvateli, tak stojí nádherný velký chrám a v té druhé obci obyčejný malý kostelík....

Architekta za to samozřejmě měl stihnout postih, ale než se vše projednalo, sám se prý oběsil ve věži borovnického kostela. Dodnes prý ve věži lidé cítí zvláštní strach a sýček zde houká víc než jinde.

Kontakty

Kostel sv. Petra a Pavla Borovnice
Borovnice
Čechtice 257 65
web: www.farnostcechtice.cz
e-mail: tkabele@centrum.cz
t: 603 310 381
GPS: 49.6483603N, 15.0209978E

Související informace: