Kostel sv. Petra a Pavla Borovsko


Kostel sv. Petra a Pavla je jedinou původní stavbou v Borovsku, která přečkala budování vodní nádrže Švihov.
Kostel sv. Petra a Pavla Borovsko

Kostel sv. Petra a Pavla Borovsko

Borovsko bylo jednou z obcí, která z části ustoupila vodní nádrži Švihov (Želivka). V původní podobě se dochoval jen  kostel sv. Petra a Pavla stojící přímo na břehu nádrže, o němž se první zmínky datují do roku 1350. V roce 1483 byla ke kostelu přistavěna volně stojící věž zvonice. Ve zdi přístavku jsou umístěny zajímavé náhrobní desky Ostrovců z Kralovic.

Praktické informace

Otevírací doba

Interiér kostela není volně přístupný.

Cena vstupného

Délka prohlídky

Další praktické informace

Zaparkovat je možné před kostelem.

Více informací

Borovsko je součástí obce Bernartice, nachází se na břehu vodní nádrže Švihov a  mělo štěstí, že je nepohltily její vody jako některé okolní obce, například Zahrádku, Dolní Kralovice, Horní Kralovice nebo Švihov. Při výstavbě vodního nádrže byla ale většina Borovska srovnána se zemí, stejně jako zbytky tvrze (hradu) z konce 13. století, který se ale v již v roce 1569 uváděl jako pustý.  Příkop, zbytky zdiva a sklípek se dochoval za kostelem sv. Petra a Pavla, těsně nad hladinou vodní nádrže.

V katastru obce Borovsko leží také dostavěný a nikdy do provozu neuvedený Borovský most, který se měl stát součástí dálnice D1 z Prahy do Brna. Vodní dílo však bylo přednější a most byl stejně jako řada vesniček v jeho okolí zatopen. Přístup na most není možný kvůli ochrannému pásmu vodního zdroje.

Poblíž Borovska můžete navštívit přírodní památku Hadce u Želivky.

Více o světovém endemitu – ohrožené kuřičce hadcové se dozvíte ve Vodním domě u Hulic. Ve Vodním domě si lze objednat komentovanou prohlídku hráze Vodní nádrže Švihov.

Kontakty

Kostel sv. Petra a Pavla v Borovsku
Borovsko
e-mail: keblov.fara@tiscali.cz
web: www.farnostkeblov.cz
GPS: 49.6983336N, 15.1179569E

Související informace: