Kostel sv. Matouše Hrádek u Vlašimi


Hrádek je hlavním mariánským poutním místem Podblanicka. Poutní ruch je spjatý s uctíváním omilostněné gotické sochy Panny Marie Hrádecké z konce 14. století.
Poutní místo Hrádek u Vlašimi

Kostel sv. Matouše Hrádek u Vlašimi

Současný barokní kostel pochází z konce 17. století, ale první zmínky o něm jsou datovány od roku 1356. Jedná se o jednolodní stavbu, která je před chórem uzavřena do rozlehlých kaplí.  Po roce 1681 byla pro milostnou sochu Panny Marie přistavěna boční kaple, a krátce na to i protilehlá kaple, která je zasvěcena sv. Josefovi, čímž získal půdorys kostela podobu kříže. Hlavní oltář je barokní, pochází asi z první poloviny 18. stol., s novým obrazem sv. Matouše. Kamenná věž, kde jsou zavěšeny 3 zvony, byla původně kryta šindelem a pochází z roku 1765.

Praktické informace

Otevírací doba

Kostel je přístupný při bohoslužbách:

středa 16:00 (říjen – březen), 17:00 (duben – září)

první sobota v měsíci 14:00 (říjen – březen), 15:30 (duben – září)

neděle 9:45

 

Cena vstupného

Zdarma

Délka prohlídky

Další praktické informace

Více informací

Hrádek je hlavním mariánským poutním místem Podblanicka. Poutní ruch je spjatý s uctíváním omilostněné gotické sochy Panny Marie Hrádecké. Jedná se o gotickou sochu trůnící Panny Marie s Ježíškem, která je datována Albertem Kutalem v rozmezí let 1370–1380. Skvost se stal cílem věřících prosebníků i ostatních návštěvníků.

Hlavní poutě se konají každým rokem po tři první červencové neděle, na které jsou zváni  biskupové a ostatní významní představitelé církve.

Kontakty

Kostel sv. Matouše na Hrádku u Vlašimi

Hrádek, Vlašim 258 01

www.hradek.speaker.cz

GPS: 49.7386611N, 14.9170936E

Související informace: