Kostel sv. Jiljí Vlašim


Kostel sv. Jiljí jako pozdně gotickou jednolodní stavbu z první poloviny 16. století nechal postavit Mikuláš Trčka z Lípy.
Kostel sv. Jiljí Vlašim

Kostel sv. Jiljí Vlašim

Římskokatolický kostel sv. Jiljí je jednoduchá gotická stavba postavená v letech 1522–1523. Stojí na vyvýšenině vedle zámku, s nímž tvoří panoramatický obraz města.

Vnějšek budovy je bez významnějších architektonických ozdob. V průčelí stojí trojhranný štít oživený na obou šikmých ramenech zděnými sloupky na způsob fiál. Presbytář má v nárožích jednoduché opěrné pilíře a žebrovou klenbu o dvou polích. Na pravé straně se nachází oltář sv. Jana Nepomuckého a první část křížové cesty; nalevo od vchodu je mariánský oltář, novogotická kazatelna a druhá část křížové cesty. V centru presbytáře je oltář sv. Jiljí se svatostánkem.

Praktické informace

Otevírací doba

Kostel je přístupný při bohoslužbách:

pondělí, středa 18:00

úterý, čtvrtek 8:00

pátek 17:00

sobota 18:00 (s nedělní platností)

neděle 9:30, 11:00 (vhodná pro rodiny s dětmi, v červenci a srpnu není)

Cena vstupného

Zdarma

Délka prohlídky

1 hod.

Další praktické informace

Parkování je možné na zpoplatněném parkovišti na náměstí.

Více informací

První zmínka o Vlašimi pochází z roku 1239 z archivní listiny podepsané místní farou. Vlašimský kostel je poprvé zmíněn roku 1303. Původní kostel byl v románském slohu a byl zasvěcen Panně Marii Vítězné. Vlašim proslula v církevních dějinách jako rodiště dvou pražských arcibiskupů: Jana Očka z Vlašimi a jeho synovce Jana z Jenštejna.

Kontakty

Kostel sv. Jiljí ve Vlašimi
Husovo náměstí, Vlašim 258 01
www.farnost-vlasim.cz
GPS: 49.7066903N, 14.8981333E

Související informace: