Kostel Povýšení sv. Kříže Zruč nad Sázavou


Kostel pochází z roku 1334 a je vybudován v rozdílných stavebních stylech. Všimněte si gotických, románských a barokních prvků.
Kostel Povýšení sv. Kříže ve Zruči nad Sázavou

Kostel Povýšení sv. Kříže Zruč nad Sázavou

Kostel pochází z roku 1334 a je vybudován v rozdílných stavebních stylech, můžeme zde nelézt gotické, románské a barokní prvky. Nachází se za vstupní branou zručského zámku. Pod kostelem leží krypta, která ukrývá náhrobní kameny zručských pánů.

Praktické informace

Otevírací doba

Kostel je přístupný při bohoslužbách:

pondělí, úterý, středa, pátek 16:00

neděle 09:00

 

 

 

Cena vstupného

Zdarma

Délka prohlídky

1 hod.

Další praktické informace

Parkování je možné na parkovišti u kostela.

Více informací

Kdy zručský kostel vznikl, není známo. Lze předpokládat, že tomu bylo někdy v průběhu 13. století. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1334, kdy je již uváděn jako farní. Stejně jako město i kostel postihlo za dobu jeho existence mnoho pohrom, které zničily většinu původní stavby, z níž se dochovaly pouze části obvodového zdiva lodě a zřejmě i věže. Ta byla původně vyšší a tvořila významnou dominantu města. Z období gotiky se dochoval  lomený oblouk, původně vchod, jenž se dnes nachází uvnitř kaple Božího hrobu. V období husitských válek se majitelé Zruče přidali na stranu husitů a podle toho si také dosazovali své duchovní správce. Někdy ve druhé polovině 15. nebo v průběhu 16. století kostel i fara zpustly. K obnově farnosti a změně poměrů došlo až po bitvě na Bílé hoře, tedy po roce 1620. Vzhledem k nedostatku duchovních a války trvalo ještě třicet let, než byl ve Zruči ustanoven nový farář. V průběhu války duchovní správě vypomáhali jezuité z Kutné Hory. Od roku 1654 již má farnost svého kněze. Někdy během 17. nebo 18. století byly ke kostelu přistavěny kaple a sakristie. V roce 1781 zasáhl Zruč požár, jenž zachvátil i faru a kostel. Plameny zničily veškeré vybavení kostela a propadl se strop lodi. Zničen byl i archiv a proto jsou informace o historii města i kostela velice sporé.

Kontakty

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Zruči nad Sázavou
Zruč nad Sázavou, 285 22
web: www.rkfzruc.cz
GPS: 49.7445058N, 15.1027592E

Související informace: