Kolowratská věž


Kouzelný zámecký areál s přilehlým parkem budete mít jako na dlani z dvacetimetrové středověké Kolowratské věže.
Kolowratská věž Zruč nad Sázavou

Kolowratská věž

Ve zručském zámeckém parku se hrdě tyčí připomínka středověké éry dnešního zámku – Kolowratská věž. Jako obranný prvek, tehdy ještě hradu, byla postavena společně s druhou hradební linií za vlády Kolowratů (1334–1553).
Přestavby gotického hradu na renesanční zámek za Kaleniců z Kalenic (1553–1623), rozsáhlé opravy za Jana Skrejšovského (1872–1878) ani pseudogotická proměna zámku za Schebků (1892–1894) podobu Kolowratské věže nepoznamenaly. Až ve druhé polovině 20. století se její část zřítila, konkrétně točité schody.  V roce 2015 byla věž opravena a zpřístupněna. Z původní obranné věže se tak stala věž vyhlídková.
Kolowratská věž je vysoká dvacet metrů, má průměr jedenáct metrů. Vnější zeď má sílu dva metry, vnitřní jeden metr a třicet centimetrů. Po vnějším obvodu je patnáct střílen, vždy pět v každém patře. Střílny se doširoka rozevírají, což umožnilo rozptyl střelby i do stran. V některých střílnách se dochovaly původní dřevěné podpěry pod palné zbraně, jejich další funkcí bylo zachycovat zpětný ráz. Střecha musela být velmi příkrá, aby bylo sníženo nebezpečí útoku zapálením – zapálená pochodeň po ní sjela rychle dolů. Okolní hradba byla téměř jedenáct metrů vysoká opatřená ve výšce čtyř metrů dřevěným ochozem.
Do koruny věže vystoupáte po sedmdesáti devíti schodech nového dřevěného schodiště. Než dojdete na vrchol, zdoláte čtyři patra, v každém je interaktivní formou připomenuta část historie věže.
„Přízemí“ je připomínkou kovárny, která zde byla až do začátku první světové války. Posledním kovářem zde byl Josef Srudecký, který padl v první světové válce. Kladivo, které je před nástěnným obrazem, váží osm kilogramů – můžete si ho potěžkat – takovým kladivem se kovář denně oháněl, tak že musel mít opravdovou sílu.
V dalších patrech věže si prohlédnete dobové nástroje a zbraně, připomínající původní účel Kolowratské věže. Dobové fotografie zachycují věž v průběhu staletí.
Zámecký areál doslova „jako na dlani“ budete mít z koruny věže.  Z výšky dvaceti metrů se ocitnete na úrovni korun vzrostlých stromů v zámeckém parku, a to nejen dubů, lip a bříz, ale také méně známého platanu západního nebo liliovníku tulipánokvětého.  Poznávání stromů vám usnadní informační tabule, které v sobě mají ukryté správné odpovědi.
Expozice v Kolowratské věži myslí i na děti, každé patro nabízí interaktivní herní prvek, třeba haptickou skříň, puzzle, skládání erbů nebo průlez tajnou stěnou.

Praktické informace

Otevírací doba

Duben: víkendy a svátky 9–11:30, 12:30–17 h
Květen až září: každý den 9–11:30 a 12:30–17 h
Říjen: víkendy a svátky 9–11:30 a 12:30–17 h
V období listopad–březen je expozice uzavřena.

Cena vstupného

Dospělí: 70 Kč, děti, studenti a senioři: 50 Kč, rodina 190 Kč.

Délka prohlídky

45 minut

Další praktické informace

Parkování je možné zdarma v blízkosti zámeckého areálu.

Více informací

Kolowratská věž je součástí zámeckého areálu ve Zruči nad Sázavou.

Kontakty

Kolowratská věž
Zámek 1, Zruč nad Sázavou 285 22
tel: 327 531 329
e-mail:  infocentrum@mesto-zruc.cz
web: www.zamek-zruc.cz
GPS: 49.7447189N, 15.1006678E

Související informace: