Klášter sv. Františka z Assisi Votice


Prozkoumejte takřka čtyři století starou historii bývalého kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích!
Klášter sv. Františka z Assisi ve Voticích

Klášter sv. Františka z Assisi Votice

Zrekonstruovaný klášter svatého Františka z Assisi, jehož historie sahá do první poloviny 17. století, nabízí hned několik expozic.
Při prohlídce vás průvodkyně seznámí s historií kláštera a životem františkánů, navštívíte domácí kapli zdobenou mariánskými freskami, bývalou knihovou, klášterní jídelnu s jedinečnou štukovou výzdobou a rajský dvůr se slunečními hodinami.

Prohlédnout si můžete stálou expozici historických kočárků a panenek ze sbírky Anny Čermákové z Benešova. Uvidíte zde kočárky od roku 1900 a na 200 panenek včetně tzv. reborn panenek připomínající živá miminka. Máte možnost navštívit nově otevřené Vlastivědné muzeum Voticka, kde prozkoumáte geologii regionu, kroniky, období 2. světové války, exponáty z prvorepublikové éry, nebo řemeslné a zemědělské nástroje převážně z 19. století. Vystaveny jsou také čtvery staré hodinové stroje z věží místních kostelů. Osudy soukromých zemědělců za kolektivizace přibližuje stálá expozice Ve jménu šťastných zítřků. Seznámí vás s tím, jak Státní bezpečnost v 50. letech minulého století v prostorách kláštera vyslýchala sedláky z okolí. Součástí výstavy je i jedna z bývalých výslechových místností, která byla upravena do autentické podoby s mřížemi na oknech a dalším vybavením vyšetřovatelů.

Chodby kláštera slouží k stálým i sezónním výstavám – prohlédnete si například výstavu obrazů Vladislava Kasky.

Praktické informace

Otevírací doba

Duben, říjen–prosinec: Po–Pá, svátky: 10–12, 13–16 h
Květen–září: Út–Ne, 10–12, 13–17 h
Mimo uvedený čas po dohodě na: 775 683 394

Poslední prohlídka hodinu před zavírací dobou.

Pro větší skupiny je nutná rezervace.

Cena vstupného

 

Klášter sv. Františka z Assisi

dospělí: 80 Kč

děti, studenti, senioři: 50 Kč

rodinné: 180 Kč

 

Vlastivědné muzeum Voticka

dospělí: 30 Kč

děti, studenti, senioři: 20 Kč

 

Historické kočárky a panenky

dospělí: 30 Kč

děti, studenti, senioři: 20 Kč

 

Galerie Vladislav Kaska

dospělí: 30 Kč

děti, studenti, senioři: 20 Kč

 

Délka prohlídky

1–2 hod.

Další praktické informace

Z votického autobusového nádraží je to do kláštera 300 metrů. Z votického vlakového nádraží na Beztahově vás ke klášteru dovede 1,5 kilometrů dlouhý chodník Husovou ulicí.

Více informací

V klášteře sv. Františka z Assisi ve Voticích můžete navštívit tyto expozice:

Ze života františkánů, historie kláštera a významné osobnosti Voticka
Při prohlídce kláštera vás seznámíme s historií kláštera a životem františkánů, navštívíte domácí kapli zdobenou mariánskými freskami, bývalou knihovou, klášterní jídelnu s jedinečnou štukovou výzdobou a rajský dvůr se slunečními hodinami.
Výstava kočárků a panenek
Prohlédnout si můžete stálou expozici historických kočárků a panenek ze sbírky Anny Čermákové z Benešova. Uvidíte zde kočárky od roku 1900 a na 200 panenek včetně tzv. reborn panenek připomínající živá miminka.
Vlastivědné muzeum Voticka
Máte možnost navštívit nově otevřené vlastivědné muzeum Voticka, kde prozkoumáte geologii regionu, kroniky, období 2. světové války, exponáty z prvorepublikové éry nebo řemeslné a zemědělské nástroje převážně z 19. století. Vystaveny jsou také čtvero starých hodinových strojů z věží místních kostelů.
Kolektivizace
Osudy soukromých zemědělců za kolektivizace přibližuje stálá expozice „Ve jménu šťastných zítřků!“. Seznání vás s tím, jak Státní bezpečnost v 50. letech minulého století v prostorách kláštera vyslýchala sedláky z okolí. Součástí výstavy je i jedna z bývalých výslechových místností, která byla upravena do autentické podoby s mřížemi na oknech a dalším vybavením vyšetřovatelů.
Galerie 
Stálá výstava Da capo al fine Vladislava Kasky

Kontakty

Klášter sv. Františka z Assisi
Klášterní 1, Votice 259 01
tel.: 775 683 394
e-mail: klaster@votice.cz, infocentrum@votice.cz
web: www.klaster-votice.cz
GPS: 49.6369064N, 14.6407019E

Související informace: