Kaplířova lípa Neustupov


Pod pět set let starou památnou lípou v Neustupově se podle pověsti loučil rytíř Kašpar Kaplíř se svými poddanými před tím, než byl 21. června 1621 popraven na pražském Staroměstském náměstí.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie Neustupov

Kaplířova lípa Neustupov

Kaplířova lípa v Neustupově je památný strom pojmenovaný na počest rytíře Kašpara Kaplíře ze Sulevic. Roste v areálu renesančního zámku Neustupov. Kaplířova lípa je největší lípou velkolistou ve středních Čechách. Podle pověsti se pod ní stařičký Kašpar Kaplíř loučil se svými poddanými před tím, než byl 21. června 1621 popraven na pražském Staroměstském náměstí.

Praktické informace

Otevírací doba

Lípa je viditelná od kostela. Roste za zdí zámeckého areálu. Areál není veřejnosti přístupný.

Cena vstupného

Délka prohlídky

15 min.

Další praktické informace

Automobil můžete zaparkovat na návsi v Neustupově. V její horní části stojí zámek, kostel a fara.

Více informací

Rytíř Kašpar Kaplíř ze Sulevic patřil k sedmadvaceti českým pánům, kteří byli 21. června 1621 popraveni na Staroměstském náměstí. Jeho tělo (rozsudek byl zmírněn a rytíř nebyl rozčtvrcen) bylo pohřbeno v neustupovském kostele. Hlava byla mezi lety 1631 a 1632 pohřbena v Týnském chrámu, pak se ale i s ostatními ztratila neznámo kam. Průzkum kostela nepotvrdil, že by v něm tělo Kašpara Kaplíře spočinulo, je možné, že během úprav kostela byly ostatky z krypty vyzvednuty a přeneseny na hřbitov kolem kostela.

Kontakty

Kaplířova lípa u zámku v Neustupově
Neustupov, Miličín 257 86
GPS: 49.6157992N, 14.6967372E

Související informace: