Kaple Utrpení Páně a Křížová cesta u Miličína


Poutní barokní kaple stojí na hoře Kalvárii od roku 1749. Vede k ní křížová cesta. Od kaple je pěkný výhled na Mladovožicko a Táborsko.
Kalvárie u Miličína

Kaple Utrpení Páně a Křížová cesta u Miličína

Do výšky 698 metrů nad mořem se nad Miličínem tyčí vrch Kalvárie. Na jejím vrcholu se nachází kaple Utrpení Páně z roku 1748, k níž vede zrestaurovaná křížová cesta. Opodál se nachází skalní útvar nazývaný pro svůj vzhled Miličínský lev, ke kterému se váže jedna z místních pověstí.

Praktické informace

Otevírací doba

Interiér kaple je přístupný pouze o pouti v září. Křížová cesta je přístupná celoročně.

Cena vstupného

Délka prohlídky

Další praktické informace

Ke kapli i lvu vás z miličínského Hájkova náměstí dovede Naučná stezka Čeňka Kraupnera, pojmenovaná na počest mecenáše, bývalého starosty, zakladatele a předsedy místního okrašlovacího spolku. Okružní naučná stezka střední náročnosti je dlouhá 5 km a nabízí 8 informačních panelů.
Trasa křížové cesty není sjízdná pro vozíky, namáhavá je s terénními kočárky.

Více informací

Pověst o Miličínském lvu: „Když český kníže sv. Václav uchýlil se společně se svou rytířskou družinou na dlouhá staletí ke spánku do nitra hory Blaník, provázel jej lev. Ten se neskryl pod zemí v Blaníku, ale ulehl na vrcholu protější hory - Kalvárie. Lev ostražitě hlídá a až přijdou nepřátelé české země, bude prvním, kdo je zpozoruje. Pak silným řevem probudí v blanické sluji spící rytíře. A ti budou mít dostatek času, aby se na boj připravili a vetřelce krvavě porazili. Tak budou Čechy zachráněny.“

Kontakty

Kaple Utrpení Páně
Hora Kalvárie, Miličín 257 86
web: www.rkfmilicin.estranky.cz
GPS: 49.5764592N, 14.6571103E

 

Související informace: