Hvězdárna Vlašim


Zažijte romantickou atmosféru večerního pozorování noční oblohy na Hvězdárně Vlašim. Každý páteční večer od května do září nebo na objednávku.
Hvězdárna Vlašim

Hvězdárna Vlašim

Vlašimská hvězdárna nabízí pozorování a přednášky pro veřejnost – denní  pozorování pořádané pro jednotlivce i organizované skupiny zájemců na základě předchozí domluvy (náhodní zájemci bez předchozí domluvy nejsou většinou odmítnuti), tematické přednášky pozvaných astronomů – profesionálů, pozorování při mimořádných úkazech (zatmění, apod.).

Praktické informace

Otevírací doba

Pravidelná pozorování s výkladem pro veřejnost se konají na vlašimské hvězdárně každý pátek od začátku května do konce září. V měsících  květen až srpen je začátek pozorování ve 21 hodin, v září ve 20 hodin. Mimo tuto pravidelnou otvírací dobu je možno domluvit si návštěvu hvězdárny telefonicky.

Cena vstupného

Děti a studující mládež do 26 let: 30 Kč
Ostatní: 60 Kč

Délka prohlídky

Večerní pozorování trvá zhruba 1–2 hodiny.

Další praktické informace

Z Vlašimi se k hvězdárně dostanete po silnici I/125 ve směru na Kondrac. Od vlakového a autobusového nádraží je hvězdárna vzdálená 2,6 km.

Více informací

Vlašimská hvězdárna byla postavena vlašimskými občany v roce 1961 v Akci Z a pod hlavičkou tehdejšího Závodního klubu ROH Blanických strojíren úspěšně rozvíjela svoji činnost až do léta roku 1992. Během třiceti let proběhlo svépomocí několik rekonstrukčních prací, byla přistavěna samostatná radioastronomická buňka pro vědecké přístroje, instalovány paraboly radiointerferometru, vybudováno parkoviště, činnost dobrovolníků se zaměřila na vědecký výzkum. Hybnou silou budování hvězdárny a bohaté činnosti v následujících letech byl Jan Zajíc (1910-2004).

V letech 1992-1996 měla objekt hvězdárny v pronájmu soukromá osoba, což znamenalo devastaci vybavení i celého areálu. V roce 1996 odkoupilo hvězdárnu Město Vlašim, které ji dodnes pronajímá Vlašimské astronomické společnosti. Členové tohoto sdružení spolu se svými příznivci vložili do objektu nemalé finančních investice a  mnoho hodin dobrovolnické práce. Pro veřejnost byla hvězdárna znovu otevřena v roce 1997.

Kontakty

Hvězdárna Vlašim
Blanická 1095, Vlašim 258 01
tel:
Jan Urban 607 835 434
Pavel Jakubův 777 957 720

e-mail: hvezdarna@vas.cz
web: www.vas.cz

 

Související informace: