Historické kočárky a panenky


Podívat se, v čem vozily svá miminka naše babičky, můžete ve stálé expozici v klášteře sv. Františka z Assisi.
Kočárky a panenky ve votickém klášteře

Historické kočárky a panenky

Podívat se, v čem vozily svá miminka naše babičky či prababičky můžete ve stálé expozici historických kočárků. Vystaveny jsou kočárky z rozsáhlé sbírky Anny Čermákové z Benešova. Prohlédnete si kočárky z let 1900 až 2000, které vyrobily známé československé společnosti Liberta, HIKO nebo TVD, ale i kočárky od německých firem ZEKIWA nebo SAXSONIA.

Kočárky, vystavené v klášteře, nezůstaly prázdné. „Obsadily“ je převážně porcelánové a celuloidové panenky od českých, německých, francouzských a dalších výrobců. Aby jim nebylo smutno, doplnily expozici staré hračky, dobové dětské knížky a oblečení pro miminka.

Některé z kočárků a panenek vám připomenou dobu dětství. Možná se ve votickém klášteře setkáte po letech i vy s vaší oblíbenou hračkou. Některé vystavené kousky patří k tzv. reborn panenkám a na první pohled vypadají jako realistická miminka – s obvyklými mírami a váhou.

Praktické informace

Otevírací doba

Duben, říjen–prosinec: Po–Pá, svátky: 10–12, 13–16 h
Květen–září: Út–Ne, 10–12, 13–17 h
Mimo uvedený čas po dohodě na: 775 683 394

Poslední prohlídka hodinu před zavírací dobou.

Pro větší skupiny je nutná rezervace.

Cena vstupného

Dospělí: 30 Kč

Děti, studenti, senioři: 20 Kč

Délka prohlídky

1 hod.

Další praktické informace

Z votického autobusového nádraží je to do kláštera 300 metrů. Z votického vlakového nádraží na Beztahově vás ke klášteru dovede 1,5 kilometrů dlouhý chodník Husovou ulicí.

Více informací

Zrekonstruovaný klášter svatého Františka z Assisi, jehož historie sahá do první poloviny 17. století, nabízí hned několik expozic. Při prohlídce vás průvodkyně seznámí s historií kláštera a životem františkánů, navštívíte domácí kapli zdobenou mariánskými freskami, bývalou knihovou, klášterní jídelnu s jedinečnou štukovou výzdobou a rajský dvůr se slunečními hodinami.

V klášteře sv. Františka z Assisi ve Voticích můžete navštívit tyto expozice: Ze života františkánů, historie kláštera a významné osobnosti Voticka Při prohlídce kláštera vás seznámíme s historií kláštera a životem františkánů, navštívíte domácí kapli zdobenou mariánskými freskami, bývalou knihovou, klášterní jídelnu s jedinečnou štukovou výzdobou a rajský dvůr se slunečními hodinami. Výstava kočárků a panenek Prohlédnout si můžete stálou expozici historických kočárků a panenek ze sbírky Anny Čermákové z Benešova. Uvidíte zde kočárky od roku 1900 a na 200 panenek včetně tzv. reborn panenek připomínající živá miminka. Vlastivědné muzeum Voticka Máte možnost navštívit nově otevřené vlastivědné muzeum Voticka, kde prozkoumáte geologii regionu, kroniky, období 2. světové války, exponáty z prvorepublikové éry nebo řemeslné a zemědělské nástroje převážně z 19. století. Vystaveny jsou také čtvero starých hodinových strojů z věží místních kostelů. Kolektivizace Osudy soukromých zemědělců za kolektivizace přibližuje stálá expozice "Ve jménu šťastných zítřků!". Seznání vás s tím, jak Státní bezpečnost v 50. letech minulého století v prostorách kláštera vyslýchala sedláky z okolí. Součástí výstavy je i jedna z bývalých výslechových místností, která byla upravena do autentické podoby s mřížemi na oknech a dalším vybavením vyšetřovatelů.

Kontakty

Klášter sv. Františka z Assisi
Klášterní 1, Votice 259 01
tel.: 775 683 394
e-mail: klaster@votice.cz, infocentrum@votice.cz
web: www.klaster-votice.cz
GPS: 49.6369064N, 14.6407019E

Související informace: