Hadce pod Šelmberkem u Mladé Vožice


Podél náhonu Šelmberského mlýna si můžete prohlédnout hadec – unikátní tmavě zelenou horninu.

Hadce pod Šelmberkem u Mladé Vožice

Těleso hadců jiřně od Šebířova je  protažené ve směru SSV–JJZ. Hadce je možno vidět ve výchozech podél náhonu Šelmberského mlýna. V malém lomu na Šelmberku na okraji lesa, asi 1,5 km jižně od obce, se hadec dříve těžil.

Praktické informace

Otevírací doba

Volně přístupné

Cena vstupného

Zdarma

Délka prohlídky

2 h

Další praktické informace

Výchozy hadců najdete při pravém břehu Blanice podél náhonu a pod rybníkem u Šelmberského mlýna, pokud se vydáte po naučné stezce Kolem hradu Šelmberk.

 

Hrad Šelmberk
K hradu se dostanete autem (je zde možno parkovat), po cyklotrase Kolem hradu Šelmberk nebo pěšky po červené turistické značce. Můžete zde zaparkovat a navštívit také historicko-řemeslné Centrum ŠelmberkVěž hradu Šelmberk je přístupná a můžete si z ní přehlédnout značnou část Blanické brázdy  i horu Velký Blaník s rozhlednou.

Více informací

Těleso hadců je uloženo ve dvojslídných svorových pararulách (tzv. chýnovských) s hojnými vložkami amfibolitů, diopsidických a granátických kvarcitů a dvojslídných ortorul. Je protažené ve směru SSV–JJZ a podél východního okraje obsahuje polohy částečně amfibolizovaných eklogitů (nazelenalá přeměněná hornina, která vzniká ve spodní kůře či ve svrchním plášti přeměnou čedičů či krystalizací z prototaveniny. Jelikož eklogit vzniká ve velkých hloubkách, kde jsou značné tlaky a teploty, má vysokou hustotu.

Kontakty

Hadce u Mladé Vožice pod Šelmberkem
Běleč u Mladé Vožice 391 43
GPS: 49.5518117N, 14.8218183E

 

Související informace: