Galerie – Vladislav Kaska – Da capo al fine


Výstavu Da capo al fine – obrazy magického realismu – si můžete prohlédnout v klášteře sv. Františka z Assisi ve Voticích.

Galerie – Vladislav Kaska – Da capo al fine

Prohlédněte si v klášterní galerii výstavu Da capo al fine akademického malíře Vladislava Kasky.

Vladislav Kaska se narodil v Plzni 27. Června 1945. V dětství ho pro uměleckou tvorbu nadchl plzeňský krajinář František Hrabák. V letech 1960 – 1964 navštěvoval střední školu uměleckých řemesel v Brně, kde byl jeho hlavním odborným pedagogem Jan Brukner. Od roku 1964 studoval na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové u profesora Antonína Strnadela.

Po absolutoriu v roce 1969 žil v Praze jako samostatný výtvarný umělec. V roce 1994 se s manželkou Olgou usadil v malé vesničce Slavkov u Olbramovic a své aktivity rozšířil o pedagogické působení na základních výtvarných školách ve votickém regionu. Způsob jeho tvorby je nejčastěji označován jako magický realismus. Patří do okruhu Jindřicha Pilečka, Jana Součka a Herberta Kiszi, s nimiž ho spojovalo nejen osobní přátelství, ale i svébytně prožívaný pohled na přírodu, krajinu i svět lidí. Je autorem ilustrací pro děti i prózy pro dospělé. Veřejnosti se představil řadou samostatných výstav i účastí na výstavách společných (např. s Kiszou a Součkem pod společným jménem KIKASO) a to v ČR i zahraničí. Za svá ex libris obdržel dvakrát první cenu v mezinárodní soutěži Paříž 1989 a Pardubice 1990.

Praktické informace

Otevírací doba

Duben, říjen–prosinec: Po–Pá, svátky: 10–12, 13–16 h
Květen–září: Út–Ne, 10–12, 13–17 h
Mimo uvedený čas po dohodě na: 775 683 394

Poslední prohlídka hodinu před zavírací dobou.

Pro větší skupiny je nutná rezervace.

Cena vstupného

Dospělí: 30 Kč

Děti, studenti, senioři: 20 Kč

Délka prohlídky

1 hod.

Další praktické informace

Z votického autobusového nádraží je to do kláštera 300 metrů. Z votického vlakového nádraží na Beztahově vás ke klášteru dovede 1,5 kilometrů dlouhý chodník Husovou ulicí.

Více informací

Zrekonstruovaný klášter svatého Františka z Assisi, jehož historie sahá do první poloviny 17. století. nabízí hned několik expozic. Při prohlídce vás průvodkyně seznámí s historií kláštera a životem františkánů, navštívíte domácí kapli zdobenou mariánskými freskami, bývalou knihovou, klášterní jídelnu s jedinečnou štukovou výzdobou a rajský dvůr se slunečními hodinami.

V klášteře sv. Františka z Assisi ve Voticích můžete dále navštívit tyto expozice: Ze života františkánů, historie kláštera a významné osobnosti Voticka Při prohlídce kláštera vás seznámíme s historií kláštera a životem františkánů, navštívíte domácí kapli zdobenou mariánskými freskami, bývalou knihovou, klášterní jídelnu s jedinečnou štukovou výzdobou a rajský dvůr se slunečními hodinami. Výstava kočárků a panenek Prohlédnout si můžete stálou expozici historických kočárků a panenek ze sbírky Anny Čermákové z Benešova. Uvidíte zde kočárky od roku 1900 a na 200 panenek včetně tzv. reborn panenek připomínající živá miminka. Vlastivědné muzeum Voticka Máte možnost navštívit nově otevřené vlastivědné muzeum Voticka, kde prozkoumáte geologii regionu, kroniky, období 2. světové války, exponáty z prvorepublikové éry nebo řemeslné a zemědělské nástroje převážně z 19. století. Vystaveny jsou také čtvero starých hodinových strojů z věží místních kostelů. Kolektivizace Osudy soukromých zemědělců za kolektivizace přibližuje stálá expozice "Ve jménu šťastných zítřků!". Seznání vás s tím, jak Státní bezpečnost v 50. letech minulého století v prostorách kláštera vyslýchala sedláky z okolí. Součástí výstavy je i jedna z bývalých výslechových místností, která byla upravena do autentické podoby s mřížemi na oknech a dalším vybavením vyšetřovatelů.

Kontakty

Klášter sv. Františka z Assisi
Klášterní 1, Votice 259 01
tel.: 775 683 394
e-mail: klaster@votice.cz, infocentrum@votice.cz
web: www.klaster-votice.cz
GPS: 49.6369064N, 14.6407019E

Související informace: