Muzeum Podblanicka nabízí komentovanou expozici Auerspergové

První místnost, bývalý kuřácký salon, přibližuje členy rodu do období Viléma II. Auersperga, který se účastnil napoleonských válek. Zařízen je převážně v empírovém a biedermeierovském duchu. Osmanské zbraně odkazují na Auerspergy jako bojovníky s Turky. Proti nim bojoval i Vilém I. Auersperg, jehož portrét v životní velikosti místnosti dominuje.

Druhý salon, původně společenský, je věnován především Carlosu Auerspergovi jako prvnímu premiérovi Předlitavska z let 1867–1868 a dlouholetému maršálku českého zemského sněmu. Šlo o éru pozdního romantismu a také v místnosti najdete převážně historizující mobiliář.
Raritou a zároveň jedním z magnetů celé expozice je korouhev o délce 352 cm, která byla zhotovena v rámci oslav sňatku korunního prince Rudolfa s belgickou princeznou Stephanií v roce 1881. Jde zatím o druhou známou rudolfovskou svatební korouhev v České republice a jedinou se středovým českým znakem.

Třetí salon, s dochovaným dřevěným táflováním, byl v roce 1849 zařízen jako Carlosova ložnice a přibližuje rodinu jeho nástupce Karla Marii Auersperga, včetně posledního majitele zámku Karla Auersperga-Breunnera. Místnost připomíná také dvě návštěvy korunního prince Rudolfa v letech 1878 a 1879 a najdete tu také erby všech majitelů zámku či skříň s figurální výzdobou od knížecího řezbáře Jana Vondráčka.

Expozici Auerspergové si můžete díky popiskovým panelům prohlédnout samostatně. Skupiny od 5 osob si mohou objednat na webových stránkách či na tel. čísle 317 842 927 odbornou prohlídku s průvodcem, který jim o knížatech z Auerspergu, ovlivňujících dění v Čechách 19. století, poví ještě více.

Na zámku ve Vlašimi můžete navštívit i další expozice Muzea Podblanicka.

Více o vlašimském zámku si přečtete zde.

Nezapomeňte navštívit vlašimský zámecký park s unikátním Čínským pavilonem. Dovede vás k němu naučná stezka.

Praktické informace

Otevírací doba

červen: Út–Ne: 9–12, 13–16 h
červenec a srpen: Po–Ne: 9–12, 13–17 h

 

Cena vstupného

plné: 80 Kč
senioři: 60 Kč
děti, studenti: 45 Kč
rodina: 180 Kč

 

Délka prohlídky

1 h

Mapa

Další praktické informace

Parkování je možné v blízkosti zámku v Pláteníkově ulici nebo na Husově náměstí (zpoplatněné parkoviště).

  Kontakty

  Zámek Vlašim
  Muzeum Podblanicka, p.o.
  Zámek 1, Vlašim 258 01
  tel.: 317 842 927
  e-mail:  info@muzeumpodblanicka.cz
  web: www.muzeumpodblanicka.cz
  GPS: 49.7069981N, 14.8951203E