Drsnou, ale krásnou Sibiř hledejte u Miličína

Za krásami drsné Sibiře nemusíte do Ruska. Stačí se vydat na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje, k Miličínu, do srdce České Sibiře.

Byla neděle 17. února 1907 a ve vzduchu už bylo cítit blížící se jaro. To v novináři a politikovi Janu Herbenovi vyvolalo touhu zajet se podívat na své letní sídlo do Hostišova. Ještě téhož dne s přítelem, malířem Antonínem Slavíčkem, opustili Prahu.

„Ejhle, Česká Sibiř! Sněhová poušť!“ zvolal Herben, když do Hostišova dorazili. Tady na Miličínské vrchovině, na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje, dosud panovala tuhá zima. Mrazivý vítr a vánice oba návštěvníky vyhnaly. Herben se pak o svůj zážitek podělil ve fejetonu s názvem V České Sibiři, jenž vyšel v časopisu Čas a později i v knize Hostišov.

Pro Jana Herbena však nebylo velkým překvapením, že Hostišov zastihl v zimním hávu. Jezdil sem už několik let a nevlídnost kraje mu doslova učarovala. Studoval místní přírodní krásy a jako historik se zabýval i tradicemi a mravopisem zdejšího lidu. Ve svých fejetonech pak barvitě líčil, jak „mraky nad vrchy putují od západu k východu, jak krajinu celoročně bičují větry tak, že i ovocné stromy tu rostou nahnuté (ba až skoro se plazí) směrem na západ. A v zimě je tu tolik sněhu, že i ploty zapadají a psi se vydávají na procházky do lesů. Některé domy vánice schová až po komín. A lidé prohazují cesty, aby se děti dostaly do školy, nebo je rovnou nosí na zádech. A ta drsnost kraje odráží se i v letoře obyvatel – jsou to lidé zamlklí a vážní.“

Jan Herben byl jedním ze zakladatelů Masarykovy Realistické strany a jeho texty o České Sibiři někteří novináři dávali do souvislosti s politikou strany. Jaroslav Hašek to glosoval slovy, že jako každý mohamedán musí alespoň jednou za život do Mekky, musí každý realista navštívit Hostišov. V srpnu 1919 do obce přijel nejpřednější z realistů (toho času již prezident) – Tomáš Garrigue Masaryk. Povýšil tak Herbena i jeho působiště na pravé pilíře předválečné politiky strany. Hostišov se v kraji stal centrem prezidentova kultu.

Celá oblast se stala oblíbeným cílem výletníků. A ze své přitažlivosti nic neztratila ani v průběhu dalších desetiletí. Spíše naopak – dál se rozvíjela a dnes nabízí spoustu zimních i letních aktivit. Zimy, které jsou tu opravdu bílé, se dají strávit například v moderním skiareálu Monínec. Mikroklima tu ovlivňuje vzduch severních strání a nadmořská výška nad 600 metrů z místa činí jakýsi malý přírodní ledovec. Sjezdovky dlouhé 1,2 kilometru nabízejí malým i velkým lyžařům a snowboardistům zimní vyžití jen 70 kilometrů od Prahy. A navíc ta drsná, ale přesto tak úchvatná atmosféra České Sibiře, jíž se jen stěží vyrovnají něžně romantické svahy jiných hor…

Text byl převzat z www.ceskozemepribehu.cz

Praktické informace

Místo 1

Mapa

Další praktické informace

Z aktivit na České Sibiři vybírejte zde.

Pro cyklisty doporučujeme:
Trasy Votické kopretiny – okružní – se startem a cílem ve Voticích.
Pro pěší výletníky doporučujeme Naučnou stezku kolem Votic za poznáním.

Na České Sibiři můžete navštívit množství turisticky atraktivních cílů a míst – stačí zadat do vyhledávače na hlavní stránce www.blanik.net slova VOTICE, MILIČÍN, OLBRAMOVICE.

  Související místa

  Jídlo

  Z restaurací a hospod na České Sibiři vybírejte zde.

  Ubytování

  Z hotelů, penzionů a ubytování v soukromí na České Sibiři vybírejte zde.

  Kontakty

  Turistické informační centrum Votice
  Komenského náměstí 177, Votice, 259 01
  tel.: 317 812 505
  e-mail: infocentrum@votice.cz
  web: www.mkcvotice.cz
  otevírací doba:
  Po, St: 8–12, 12:30–17 h
  Út, Čt, Pá: 8–12, 12:30–16 h (červen – srpen do 17 h)