Do Pekla za Hochy od Bobří řeky


Poblíž Heřmaniček leží místo, které spisovatele Jaroslava Foglara inspirovalo při psaní Hochů od Bobří řeky a Tábora Smůly.
Pamětní kámen Hoši od Bobří řeky u Pekla u Heřmaniček

Do Pekla za Hochy od Bobří řeky

Malebná obec Heřmaničky leží přímo na železnici z Prahy do Českých Budějovic. Výlet začneme na vlakovém nádraží. Výpravní budova v lehce empírovém stylu byla postavena v roce 1870 a odpovídá původnímu vzhledu stanic na tzv. Dráze císaře Františka Josefa.

Obec tvoří 14 osad s půvabnými názvy jako Loudilka, Čišťovice, Durdice nebo Peklo. Právě do Pekla, nebo raději o kilometr dále, se vydáme po silnici II/121, spojující Heřmaničky s Voticemi. Po dvou kilometrech nás odbočka u mlýna Drahnov (připomíná se už roku 1656) povede zpevněnou cestou do osady Peklo.

Po 400 metrech se v osadě budeme držet stále vlevo. Zhruba po kilometru, po cestě, která vede mezi loukami a po okraji lesa, přijdeme k pamětnímu kameni, který připomíná uskutečnění dvou letních táborů oddílu Pražská Dvojka, jež se v údolí konaly v letech 1929 a 1930.

Zážitky z těchto táborů popsal spisovatel Jaroslav Foglar v knihách Hoši od Bobří řeky a Tábor smůly. Zajímavé je, že Foglarova Bobří řeka je ve skutečnosti poměrně malý potok Mastník, který protéká asi sto metrů od pamětního kamene.

Přesná poloha tábořiště byla lokalizována na základě podrobných rozborů historických pramenů. Místo lze dohledat podle údajů: 49°37’18.78“ N, 14°34’22.50“ E.

Praktické informace

Délka trasy

6 km celkem – 3 km k místu, 3 km zpět k výchozímu bodu

Náročnost trasy

Trasa vede po místních komunikacích a polních cestách.

Další praktické informace

Nezapomeňte se u pamětního kamene podepsat do knihy návštěv!

Více informací

Při zpáteční cestě si všimněte osady Arnoštovice s kostelem čnícím nad krajinou. Pověst vypráví, že kostel sv. Šimona a Judy nechal jako poděkování, že vyvázl ze spárů lapků řádících ve zdejších lesích, postavit pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Osada, která vznikla kolem kostela, pak dostala na arcibiskupovu počest jméno Arnoštovice. Ve skutečnosti byl kostel založen už v polovině 13. století. Byl postaven v pozdně románském slohu, který přechází do gotického. Dominantní hranolovitá věž mu přibyla až v 19. století.

Kontakty

Pamětní kámen Hochů od Bobří řeky
Peklo, Heřmaničky 257 89
GPS: 49371878N, 14342250E

Související informace: