Česká Sibiř


Drsná, ale krásná je krajina České Sibiře na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje.
Kraj blanických rytířů_Česká Sibiř

Česká Sibiř

Za drsnou, ale podmanivou sibiřskou krajinou nemusíte jezdit do Ruska. Na pomezí středních a jižních Čech, sevřená městy Votice, Miličín a Sedlec-Prčice, leží oblast, jejíž vrcholy dosahují nadmořské výšky i přes 700 metrů. Své pojmenování získal kraj díky drsným klimatickým podmínkám. Zima zde bývá delší, tužší a na sníh bohatší, než jinde ve vnitrozemí.

Část České Sibiře formují vrcholy Džbány a Žebrák, na jejichž svazích byl vyhlášen přírodní park Džbány-Žebrák.  V údolí Uhádaného potoka u Miličína (přírodní památka V Olších) rozkvétají na jaře tisíce bílých květů bledulí jerních.

Nejen zimní radovánky na České Sibiři

Krásná kopcovitá krajina plná lesů, rybníků, luk, pastvin a polí je ideálním místem pro všechny kdo rádi tráví volné chvíle v přírodě. Nabízí celoroční vyžití – jak pro pěší tak cykloturisty.

Českou Sibiř zpropagoval zkraje 20. století politik, novinář a spisovatel Jan Herben, který si v Hostišově u Votic nechal vystavět vilu. Hostil v ní osobnosti tejdejšího kulturního i politického života (Antonína Slavíčka, Josefa Suka, ale i T. G. Masaryka). Mezi válkami patřila Česká Sibiř díky optimálním sněhovým podmínkám za oblast vhodnou k zimním radovánkám.  Když  napadl sníh, votické hostince praskaly ve švech a po svazích se proháněli vyznavači běžkování, případně sjezdového lyžování nebo alespoň sáňkování.
Skokanské můstky u Miličína nebo u Votic byste v současné době hledali těžko, za to můžete navštívit moderní lyžařský areál Monínec u Sedlce-Prčice, sousední Ski areál Kvasejovice nebo vyzkoušet běžkařské trasy Čertova břemene, oblasti, která s Českou Sibiří sousedí.

Praktické informace

Otevírací doba

Oblast je celoročně přístupná. V zimních měsících je třeba počítat s možnou horší sjízdností místních komunikací.

Cena vstupného

Většina lokalit v oblasti je volně přístupná.

Délka prohlídky

Další praktické informace

Více informací

http://www.ceskasibir.cz/

Související informace: