Česká Sibiř


Drsná, ale krásná je krajina České Sibiře na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje.
Česká Sibiř - Voticko - drsný, ale krásný kraj

Česká Sibiř

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Miličínem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Své pojmenování získala oblast díky drsným klimatickým podmínkám, protože je zde zima delší a tužší než jinde ve vnitrozemí.

Krásná kopcovitá krajina plná lesů, rybníků, luk, pastvin a polí je ideálním místem pro všechny kdo rádi tráví volné chvíle v přírodě. Nabízí celoroční vyžití – jak pro pěší tak cykloturisty.

Praktické informace

Otevírací doba

Oblast je celoročně přístupná. V zimních měsících je třeba počítat s možnou horší sjízdností místních komunikací.

Cena vstupného

Většina lokalit v oblasti je volně přístupná.

Délka prohlídky

Další praktické informace

Více informací

Ejhle, Česká Sibiř! Sněhová poušť!“ zvolal Jan Herben, když 17. února 1907 dorazil společně s malířem Antonínem Slavíčkem do Hostišova. Zatímco v Praze už bylo cítit jaro, mrazivý vítr a vánice vyhnaly oba návštěvníky z Herbenovy chalupy zpět do hlavního města. Herben se o svůj zážitek podělil ve fejetonu s názvem V České Sibiři, který vyšel v časopisu Čas a později i v knize Hostišov.
Právě díky optimálním sněhovým podmínkám platila Česká Sibiř před sto lety za turisticky oblíbenou oblast vhodnou k zimním radovánkám. Když před Vánoci napadl sníh, votické hostince praskaly ve švech a po svazích se proháněli vyznavači běžkování, případně sjezdového lyžování nebo alespoň sáňkování.
Skokanské můstky u Miličína nebo u Votic byste v současné době hledali těžko, za to můžete navštívit moderní lyžařský areál Monínec u Sedlce-Prčice, sousední Ski areál Kvasejovice nebo vyzkoušet běžkařské trasy Čertova břemene, které s Českou Sibiří sousedí.
Okolní zasněžené kopce můžete pozorovat od kachlových kamen Starého světa na Americe, kde možná někdy nad šálkem horkého čaje, kávy nebo něčeho ostřejšího seděli po nedělních toulkách Českou Sibiří i vaši rodiče nebo prarodiče.

Související informace: