Bývalý zlatodůl Roudný


Navštivte nejvýznamnější zlatonosnou lokalitu bývalého Rakouska–Uherska – zlatodůl Roudný u Zvěstova.
Naučná stezka zlatodůl Roudný

Bývalý zlatodůl Roudný

V lokalitě se zlato těžilo už od středověku a zřejmě ještě dříve, v novodobé historii se pak Zlatodůl Roudný dočkal největšího rozmachu na počátku 20. století. V roce 1903 jej totiž koupila anglická společnost Sugden a Fischer, která do provozu mohutně zainvestovala a vytvořila na tehdejší dobu moderní důlní závod, kde pracovalo až 400 horníků a dělníků.

Roudný byl nejen nejvýznamnějším zlatodolem ve střední Evropě, ale dokonce se postupně stal i nejvýnosnějším v celé Evropě. Podle odhadů se z něj dohromady získalo až sedm tun zlata, podle doložených záznamů se v letech 1904 až 1930 vytěžilo 660 tisíc tun rudy, z níž bylo získáno celkem 5,7 tuny zlata. V roce 1930, už pod jiným většinovým majitelem, dosáhl důl hloubky 450 metrů, v 50. letech pak 510 metrů.

V bývalém zlatodolu si můžete prohlédnout pozůstatky po dolování. O lokalitu, jejíž část je přírodní památkou, se stará Český svaz ochránců přírody Vlašim.

Praktické informace

Otevírací doba

Volně přístupné

Cena vstupného

Zdarma

Délka prohlídky

1,5 hod.

Další praktické informace

Do osady Roudný se dostanete pěšky po žluté nebo zelené turistické značce, případně můžete přijet autem a zaparkovat v blízkosti úvodního zastavení naučné stezky.

Naučná stezka Zlatodůl Roudný vás provede po celé technické památce bývalého dolu a seznámí vás s místní historií dolování zlata.

Více informací

Geologický podklad tvoří přeměněné horniny moldanubika, především ruly. Na nich jsou navršeny haldy jemně mletých moldanubických hornin, ze kterých se získávalo zlato a které mají vlastnosti písku. Chráněné území Přírodní památka Roudný tvoří odkalovací nádrže bývalého zlatodolu. Vyskytují se zde specifické teplomilné druhy hmyzu, např. svižník písčinný.

Kontakty

Přírodní památka Roudný
Zvěstov, Benešov
GPS: 49.6138308N, 14.8135117E

naučnou stezku provozuje Český svaz ochránců přírody Vlašim
Pláteníkova 264, Vlašim 258 01
e: vlasim@csop.cz
web: www.csopvlasim.cz

Související informace: