Blaničtí cyklorytíři startovali z Louňovic pod Blaníkem

Celkem 258 účastníků se sjelo v sobotu 11. června 2022 do Louňovic pod Blaníkem, kde tradiční akce Blanický cyklorytíř symbolicky zahájila cyklistickou sezónu v Kraji blanických rytířů. V zámecké zahradě zdejšího zámku odstartoval blanický rytíř v plné zbroji v pořadí již šestnáctý ročník této oblíbené cyklistické akce.

 

Blanický cyklorytíř je tradiční akcí, kterou každoročně pořádá turistická destinace Kraj blanických rytířů společně s obcemi, které leží na trase. V letošním roce se stal hlavním organizátorem městys Louňovice pod Blaníkem. Na účastníky čekala trasa dlouhá 34 kilometrů s kontrolními zastávkami v Načeradci, Pravoníně, Vracovicích, Kondraci, Ostrově, Veliši a Libouni. Na každém stanovišti dostali cyklisté razítko do své účastnické karty. Po absolvování celé trasy kolem bájné hory Blaník obdrželi v cíli od dvorní dámy diplom a byli pasováni posledním žijícím blanickým rytířem na Blanické cyklorytíře 2022. V cíli v zámecké zahradě čekalo na všechny občerstvení.

Pro malé cyklisty připravili organizátoři kratší, zhruba osmikilometrovou trasu z Louňovic pod Blaníkem na Smršťov, do Labů, Roudného, Libouně a zpět do Louňovic pod Blaníkem. Na trase byla pro děti připravena tři zábavná stanoviště.

„Při letošním ročníku nám počasí přálo, byly letní teploty, sluníčko a občas mráček – pro cyklisty ideální počasí“, říká starosta městyse Louňovice pod Blaníkem, Václav Fejtek a pokračuje: „Je vidět, že akce je oblíbená, návštěvnost se v posledních třech letech pohybuje na stejné úrovni a těší nás, že většina cyklorytířů se na akci vrací opakovaně. Přivítali jsme zde cyklorytíře opravdu všech věkových kategorií – nejstaršímu účastníkovi bylo úctyhodných 83 let a nejmladší cyklorytířce 11 měsíců. Chtěl bych poděkovat všem, kdo se na přípravě akce a jejím hladkém průběhu podíleli, především panu Ladislavu Filasovi, který již tradičně v plné zbroji blanického rytíře během celého odpoledne účastníky akce pasoval.“

Podrobnosti o dalším, již 17. ročníku, na který všechny srdečně zveme, najdete včas na webových stránkách www.cyklorytir.cz.