800 let Zahrádky v Domě přírody Blaníku

Výstava 800 let Zahrádky byla připravena spolkem Přátelé Zahrádky při příležitosti 800. výročí první písemné zmínky o městečku Zahrádka u Ledče nad Sázavou, které připadlo na rok 2019. Od loňského listopadu do února letošního roku byla instalována ve Vodním domě v Hulicích a nyní je možno ji shlédnou v Domě přírody Blaníku od 26. 5. do 30. 9. 2020

Výstava připomíná, jak vypadalo městečko, které bylo vysídleno a zbořeno v letech 1969-1977 v souvislosti s napouštěním přehradní nádrže Švihov na řece Želivce. Při návštěvě výstavy se můžete seznámit s jeho historií a podobou v různých časových obdobích. Porovnáte, jak místo vypadalo v době existence obce a jak vypadá dnes. Uvidíte podrobnou mapu městečka i letecké snímky původního městečka, z doby jeho likvidace a ze současnosti. Výstava může sloužit také jako pozvánka k prohlídce původně románského kostela sv. Víta v Zahrádce, který osamoceně na břehu přehradní nádrže připomíná, že na dnes tichých místech dříve pulzoval život střediskové obce. Kostel, skrývající ve svém interiéru rozsáhlý cyklus nástěnných maleb z počátku 14. století, je přístupný pouze příležitostně při akcích a komentovaných prohlídkách pořádaných Spolkem Přátelé Zahrádky a Národním památkovým ústavem, který je správcem objektu (www.zahradka.euweb.cz).

V sobotu 1. srpna od 17 hodin se v Domě přírody Blaníku uskuteční k této výstavě beseda s rodáky, pamětníky a s těmi, kteří odkaz městečka Zahrádka v současnosti oživují.

Praktické informace

Otevírací doba

duben a říjen: So a Ne, svátky: 9–17 h
květen, červen, září: Út– Ne: 9–18 h
červenec a srpen: Po–Ne: 9–18 h
listopad–březen: So a Ne, svátky: 9–16 h, 24. a 25. 12. zavřeno

Cena vstupného

Zdarma

Délka prohlídky

Místo 1

Mapa

Další praktické informace

Dům přírody Blaníku představuje návštěvníkům přírodu CHKO Blaník a národního geoparku Kraj blanických rytířů i slavnou blanickou legendu o spícím vojsku.

Návštěvníci zde naleznou expozici věnovanou přírodním, geologickým a kulturně historickým zajímavostem Podblanicka. Blíže poznají některé typy přírodních stanovišť v oblasti, rostliny, které zde rostou a živočichy, kteří zde žijí. Zajímavou formou se návštěvníci seznámí s legendou o blanických rytířích – průvodcem a maskotem Domu přírody Blaníku je blanický rytíř. Dům přírody nabídne jak hravé prvky pro děti, tak hlubší informace o regionu.

V Geologické expozici hornin Podblanicka, kterou najdete v blízkosti Domu přírody Blaníku, si můžete prohlédnout 21 vzorků hornin získaných z okolních lomů. Vzorky jsou opatřeny popisky s jejich složením. Expozice je součástí naučné stezky S rytířem na Blaník, která vás dovede k rozhledně na vrcholu Velkého Blaníku.

Video

video

  Související místa

  Jídlo

  Ubytování

  Kontakty

  Dům přírody Blaníku
  Krasovice 19, Kondrac 258 01
  tel.: 731 538 008
  e-mail: dumprirody@csop.cz
  web: www.dumprirody.cz/blanik
  GPS: 49.6575578N, 14.8850444E