Muzeum od verpánku k Baťovi


Zruč nad Sázavou a okolí nejvíce proslavili ševci a obuvníci a Tomáš Baťa. Muzeum Od verpánku k Baťovi vás provede historií obuvnictví.

Muzeum od verpánku k Baťovi

V přízemí zručského zámku se nachází regionální muzeum, které se opírá především o místní tradici ševců a obuvníků. Již v roce 1727 v tomto regionu bylo zavedeno cechovní zřízení ševců a koželuhů.
Muzeum bylo postaveno na tom, že Zruč nad Sázavou a okolí nejvíce proslavili ševci a obuvníci. V roce 1939 sem pak přišla ze Zlína firma Baťa a vystavěla obuvnickou továrnu, kam přišlo za prací tolik lidí, že se počet obyvatel Zruče nad Sázavou více než ztrojnásobil. Baťovy závody se udržely i v době 2. světové války a posléze i po znárodnění v roce 1948. Jak to ale s Baťovými závody pokračovalo dál? To se dozvíte, když přijedete do Muzea „Od verpánku k Baťovi“ do Zruče nad Sázavou.
V expozici si návštěvníci mohou prohlédnout jak šicí stroje, tak i starší nářadí používané pro výrobu obuvi, také samotné vzorky obuvi, historické fotografie, kroniky a další exponáty pojící se k místnímu regionu.

Praktické informace

Otevírací doba

Otevírací doba:
Duben a říjen, svátky: So a Ne 9–11:30, 12:30–17 h
Květen – září: denně: 9–11:30, 12:30–17 h
Mimo sezónu po domluvě na tel.: 327 531 329

Cena vstupného

Park je přístupný volně a zdarma.

Zámek:
Dle jednotlivých okruhů a expozic: dospělí: 30–120 Kč, děti, studenti a senioři: 20–80 Kč, děti do 6 let zdarma.
Možnost zvýhodněných návštěvnických balíčků.

Délka prohlídky

45 min.

Další praktické informace

Zámek Zruč nad Sázavou nabízí tyto expozice a zajímavosti:

Zámecký park v anglickém stylu, historie zámku Zruč nad Sázavou
Setkání s „králem železnic“ Janem Schebkem

Unikátní hrající orchestrion, obrazová sbírka rodiny Korffu
Zámecká kaple, věž a dobová koupelna
Malý a velký zámecký okruh

Království panenek a medvídků
Muzeum Od verpánku k Baťovi
Zámecká galerie

Více informací

První dochovaná písemná zmínka o Zruči nad Sázavou pochází z roku 1328, je však zcela jisté, že nejstarší osídlení je mnohem starší. Možná již templářští rytíři vybudovali na skále nad řekou Sázavou hrad střežící důležitou obchodní stezku. Původní dřevěnou tvrz časem nahradila kamenná stavba, která se později přeměnila z hradu na zámek.
Do jeho historie se zapsalo několik významných rodů – mocní a výbojní Kolowratové, Kalenicové, jejichž rodový erb tvoří, městský znak, Löwenthalové, kteří zřídili první zámecký park, a především Schebkové, kteří provedli přestavbu zručského zámku do dnešní podoby – architektonický klenot pozdního romantismu.
V roce 1948 byl zámek zkonfiskován a po roce 1989 vrácen potomkům posledního majitele, od roku 2003 je ve vlastnictví města. V letech 2006–2010 byl za pomoci evropských fondů nákladně rekonstruován a zpřístupněn veřejnosti.

Kontakty

Muzeum Od verpánku k Baťovi
Zámek Zruč nad Sázavou
Zámek 1, Zruč nad Sázavou 285 22
tel.: 327 531 329
e-mail: infocentrum@mesto-zruc.cz
web: www.zamek-zruc.cz
GPS: 49.7444133N, 15.1016014E

 

Související informace: